Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Ahşap Jaluzi Perde Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Jaluzi perdeler son yıllarda evlerde ve iş yerlerinde sıkça kullanılmaya başlandı. Ülkemizde yakın döneme kadar daha çok ofislerde kullanılan jaluzi perde çeşitleri artık evlerde de daha sık tercih ediliyor. Üretim teknolojilerindeki değişimler bunda en önemli etkenlerden biri. Teknoloji ilerledikçe jaluzi perdelerde ürün çeşitliliği ve kullanım kolaylığı artıyor. Klasik perdelere oranla daha pratik bir kullanım deneyimi sağlaması bu perdelere ilgiyi artırıyor. Özellikle ahşap jaluzi perde çeşitleri günümüzde evlerde ve iş yerlerinde en önemli perde çeşitleri arasında yer almakta. Peki ahşap jaluzi perde alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda konuya ilişkin faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ahşap Jaluzi Perde Nedir?

Bugüne kadar ahşap jaluzi perde çeşitlerini yakından tanıma fırsatı bulamamış olabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle bu perde çeşidini kısaca tanıtmak istiyoruz. Jaluzi aslında şerit perde demektir. Fransızcadan dilimize geçen bu sözcük, şerit biçimli levhalardan yapılmış özel bir pencere kapama düzenini ifade eder. Bu perdeler mekanik perdeler arasında özel bir ürün çeşididir. Şerit levhalar metal olabileceği gibi plastik veya ahşap da olabilir. Plastik grubunda yatay PVC en önemli jaluzi perde hammaddelerinden biridir. Metal grubunda ise alüminyum ön plandadır. Dolayısıyla ahşap jaluzi perde, adından da belli olduğu üzere ahşap şeritlerden oluşan özel bir pencere kapama sistemidir. Ancak diğerlerinden farklı olarak en eski jaluzi perde sistemidir.

Ahşap jaluzi perde tarihçesi 18. yüzyıla kadar uzanmakta. Nitekim ahşap şeritlerin pencere kapama sistemi olarak kullanılması ilk kez 1757 yılında Edward Bevan ile gerçekleşti. Ancak o dönemde jaluzi perde sistemleri henüz yeterince gelişmemişti. Mekanik perde sistemlerindeki ilerlemeler sonraki dönemlerde gerçekleşti. 1840'larda John Hampson isimli bir Amerikalı, jaluzi perde şeritlerinin açılarını kontrol etmeyi sağlayan özel bir mekanizma geliştirdi. Günümüzdeki jaluzi sistemlerine oldukça yakın olan bu sistem jaluzi perde kullanımını artırdı. Zaman içinde açısal hareketleri daha iyi kontrol eden sistemler geliştirildi. Ayrıca jaluzi perde materyallerinde de geniş bir çeşitlilik oluştu.

Diğer jaluzi çeşitlerinde olduğu gibi ahşap jaluzi perde çeşitleri de gündüz aralık, akşam kapalı şekilde kullanılır. Gün ışığından yararlanmak için perde şeritlerini aralamak gerekir. İç mekanların görünmesini engellemek için ise şeritler kapatılır. Bu yönüyle hem tül perde hem de güneşlik işlevi görür. Ve basit bir çalışma mantığı vardır. Ancak yine de jaluzi perde satın almanın püf noktaları bağlamında dikkatli olmak gerekir. Dayanıklı şeritlerden üretilen jaluzi perdeler kolay kolay bozulmaz. Üstelik temizlik konusunda da pratik çözümlere sahiptir. Klasik tül perdelere oranla basit bir temizlik şeklinin olması bu ürünlere ilgiyi artırır. Evlerde salon, oturma odası, yatak odası veya çocuk odasında bile ahşap jaluzi perdeler ile karşılaşmak mümkün.

Ahşap Jaluzi Perde Özellikleri Nelerdir?

Tüm jaluzi perdelerde olduğu gibi ahşap jaluzi perdelerin de bazı genel özelliklerinden bahsetmek mümkün. Ahşap jaluzi perde satın alırken nelere dikkat etmek gerekir konusuna geçmeden önce bu özelliklerden de kısaca bahsetmek istiyoruz.

  • Her dekorasyon stiliyle uyumludur.
  • Genellikle düz renklerden oluşur. Fakat renk ve model konusunda geniş bir çeşitliliğe sahiptir.
  • Son zamanların en popüler perde çeşitlerinden biridir. Özellikle iç dekorasyon çalışmalarında son yılların en gözde ürünlerinden biridir.
  • Yakın döneme kadar ofislerde daha çok kullanılmış olsa da son yıllarda evlerde de kullanımı artmaktadır.
  • Malzemenin ahşap olması mekanda doğal ve yumuşak bir görüntü yaratır. Doğayla uyumlu dekorasyon stilleri arasında bu yüzden ahşap jaluzilerin önemli bir yeri vardır.
  • Pratik bir kullanım deneyimi sunar. Aynı zamanda da kullanım ömrü uzundur.
  • Farklı odalar için kullanıma uygundur. Örneğin salon ve misafir odası için ahşap jaluziler en uygun seçeneklerden biridir. Ayrıca yatak odası veya mutfakta da ahşap jaluzi perde çeşitleri ile karşılaşmak mümkündür.
  • Tüm pencere çeşitleriyle uyumlu olması en önemli kullanım avantajlarından biridir.
  • Temizliği oldukça pratiktir, kolay kolay leke tutmaz.

Ahşap Jaluzi Perde Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her üründe olduğu gibi ahşap jaluzi perde seçiminin de kendine özgü bazı püf noktaları mevcut. Bunların neler olduğunu bilirseniz ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü kolayca seçmeniz mümkün olur. Satın almayı düşündüğünüz perdenin rengi ve deseni bu bağlamda en önemli özellikleridir. Ayrıca perde ölçüsüne de dikkat etmek gerekir. Çünkü ölçü hatası nedeniyle oluşacak görüntü kirliliği rahatsız edici olacaktır. Perde fiyatları ise hiçbir zaman önceliğiniz olmamalı. Eğer kaliteli ve estetik yönden zevklerinize uygun bir ürün görürseniz fiyat konusunda bütçenizi de dikkate alarak en uygun tercihi yapabilirsiniz. Yazımızın devamında bu konuları kısaca ele alacağız.

Renk Seçimi

Jaluzi perdeler genellikle düz renklerden oluşur. Fakat renk seçenekleri oldukça geniştir. Özellikle ahşapla uyumlu renklere ilginin daha yüksek olduğunu da söyleyebiliriz. Örneğin kahverengi ahşap jaluzi perde en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Ayrıca bej, krem ve turuncu en çok ilgi gören renklerdir. Sarı, siyah ve koyu tonlar da jaluzi perde renkleri arasında oldukça yaygındır. Siyah renginde olduğu gibi koyu renkler, gri ve gümüş rengi de ilgi görmekte. Veya dilerseniz kırmızı rengi de tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra beyaz renkli jaluzi perdeler de piyasada geniş bir ilgi görmekte.

Ahşap jaluzi perde alırken renk seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta renklerin psikolojik etkileridir. Nitekim yanlış renkler mekanın enerjisini düşürür. Doğru düşünülmüş renkler ise ortamdaki enerjiyi artırır. Bu bağlamda kahverengi, toprağın ve ahşabın doğal rengidir. İnsana huzur ve güven verir, psikolojik rahatlama sağlar. Ancak mekanda baskın bir renk haline geldiğinde karamsarlığı artırabilir. Bej ve krem rengi sakinlik ve üretkenlik etkisi gösterir. Sıcak renklerle iyi bir kombin oluşturur. Turuncu ve sarı renginin mekandaki enerjiye etkisi yüksektir. Siyah ve koyu tonlar ise gün ışığına karşı daha güçlü bir koruma sağlar. Bulunduğunuz ortamda ışık miktarını azaltmak istiyorsanız bu renkleri tercih edebilirsiniz.

Desen Seçimi

Ahşap jaluzi perde alırken nelere dikkat etmek gerekir diye merak edenler için önemli bir diğer nokta desen seçimidir. Nitekim bu ürünler düz veya baskılı olabilir. Her iki çeşidinin de kendine göre farklı bir estetiği vardır. Desenli ahşap jaluzi perdelerde polywood deseni oldukça ilgi görür. Kontrplak görünümlü bu ürünlerle mekanda doğal bir ortam yaratabilirsiniz. Farklı desenler arasında ahşabın türüne en uygun başka ürünlerle de karşılaşabilirsiniz. Örneğin meşe görünümü bunlar arasında en yaygın olanlarından biridir. Benzer bir durum ceviz deseni için de geçerlidir.

Genel olarak baktığımızda, ev dekorasyonunda her beğeniye uygun desen alternatifi bulmak mümkün. Bununla birlikte ahşap jaluzi perde seçiminde desen tercihinizi dekorasyon stilinizle uyumlu yapmanızda yarar var. Örneğin eğer zen stil dekorasyon özelliklerini tercih ediyorsanız düz ve sade bir ahşap jaluzi sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Country stilde küçük boyutlu desenler daha iyi bir seçimdir. Bunların yanı sıra her beğeniye uygun çeşitli desen alternatifleri bulabilirsiniz. Ancak bir ürünü sırf desenini veya rengini beğendiğiniz için tercih etmemelisiniz. Nitekim ahşap jaluzi perde alırken dikkat edilmesi gereken diğer konular da en az bunlar kadar önemlidir. 

Mekanizma Özellikleri 

Ahşap jaluzi perde alırken dikkat etmeniz gereken konular arasında bir diğeri de mekanizma özellikleridir. Jaluzi perdelerde hareket genellikle bir çubuk yani tilt ve iple gerçekleşir. Bunların yanı sıra motorlu seçenekler de mevcuttur. Jaluzi perdelerin daha gelişmiş modelleri uzaktan kumanda özelliğine sahiptir. Tabii bunların her birinin farklı bir maliyeti vardır. Motorlu ve uzaktan kumandalı modellerin fiyatları diğerlerine oranla daha yüksektir. Piyasada 50 mm ipli ahşap jaluzi perde en yaygın modellerden biridir. Ancak fiyatlara etki eden birçok unsurdan bahsetmek mümkün.

Satın almayı düşündüğünüz ahşap jaluzi perdede motor ve uzaktan kumanda seçeneğinin olması elbette kullanım kolaylığı açısından iyi bir seçimdir. Ancak maliyet nedeniyle böyle bir şey düşünmüyorsanız hareket mekanizmasında bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Nitekim tilt ve ipten uluşan hareket mekanizması aslında basit bir yapıya sahiptir. Perdedeki slatlerin açısal hareketleri ışık miktarını kontrol eder. Ancak bu kısımlarda dayanıklı materyaller yoksa kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşamanız mümkün. Alışverişinizi eğer güvenilir kanallardan yaparsanız kalitesiz ürünlerin yol açtığı sorunlarla karşılaşmazsınız. Bu da daha uzun ömürlü bir kullanım deneyimi elde etmeniz anlamına gelir. 

Perde Ölçüsü

Tüm perde çeşitlerinde olduğu gibi jaluzi perdelerde de ölçüyü doğru almak gerekir. Ve her perde çeşidinin kendine özgü bir ölçü alma tekniği vardır. Kısaca ifade edecek olursak, ahşap jaluzi perde ölçüsü alırken ilk olarak montaj yerine karar vermelisiniz. Nitekim tavandan, duvardan veya pencere kasası içinden alacağınız ölçüler farklı olacaktır. Ayrıca pencere kolu ve varsa kapı koluna perdenin çarpmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi durumda oluşacak görüntü maalesef can sıkıcı olacaktır. 

Pencere genişliği için kenarların bitiminden, sağ ve sol kısımlardan 5 ile 10 cm arasında bir taşma payı bırakabilirsiniz. Boy ölçüsü için pencere pervazını sınır alabilirsiniz. Mekanizmayı takacağınız yeri belirlerken perdenin toplanma payını da ihmal etmemelisiniz. Yüzeyde sıkışık bir görüntü olması ortamda genel görüntüyü bozar. Perdenin hareketli kısımlar üzerinde sallanmasını engellemek için her iki tarafta sabitleyici metal ayak olması faydalıdır. Üst ray yüksekliği ile derinlik ölçüsünün de 2,5 cm'den az olmaması gerekir. Bunlara dikkat ederek yapacağınız jaluzi perde ölçüsü alma işlemi, beğendiğiniz ürünün pencerede daha güzel durmasını sağlayacaktır. 

Perde Fiyatı

Yukarıdaki konularda kararlarınızı netleştirdiyseniz geriye fiyat konusu kalıyor. Bu konuyu sona bırakmamızın nedeni, perde fiyatlarının öncelikli bir konu olmamasıdır. Piyasada farklı fiyat aralıklarında birçok ahşap jaluzi perde çeşidi mevcut. Ürünlerin mm cinsinden kalınlığına göre fiyatları da değişir. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce fiyat araştırması yaparsanız bütçenize en uygun ürünü kolayca seçersiniz. Bu noktada fiyat ve kalite arasında zorunlu bir ilişki olmadığına da dikkat çekmek isteriz. 

Satış Kanalı

Ahşap jaluzi perde satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de satış kanalıdır. Bu konuyu özellikle kalite ve satış sonrası hizmetler bağlamında mutlaka dikkate almalısınız. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletmelerden yapacağınız alışverişler hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Güvenilir satış kanalları ise yapacağınız harcamaların karşılığını bulmasını sağlar. Bu bağlamda Etulle, ülkemizde ahşap jaluzi perde denildiğinde akla ilk gelen sayılı markadan biri konumunda. Sitemizde bu kategoride her zevke uygun pek çok ürün mevcut. Bu ürünleri incelemek için Ahşap Jaluzi Perde sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK