Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Amerikan Servis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yemek servislerinin daha şık ve hijyenik olmasını isteyenler servis altlığı çeşitlerine büyük önem vermekte. Amerika'dan dünyaya yayıldığı için bu isimle anılan Amerikan servisleri bu bağlamda en popüler ürünlerden biri. Dünyanın farklı pek çok coğrafyasında Amerikan servis modelleri ile karşılaşmak mümkün. Tıpkı Türklerin kahvesi, Fransızların french press'i, Japonların yapıştırıcısı gibi Amerikalıların da servisi kendi isimleriyle anılıyor. Üstelik kumaştan bambuya, kağıttan plastiğe farklı malzemelerden üretilmiş pek çok Amerikan servisi çeşidi ile karşılaşmak mümkün. Bu ürünlerle henüz karşılaşmamış olanlar Amerikan servisini daha yakından tanımak isteyebilir. Bu amaçla bugünkü yazımızda Amerikan servis hakkında A'dan Z'ye bilgiler paylaşacağız.

Amerikan Servis Nedir?

İlk olarak Amerikan servisin ne olduğundan başlayalım. Kısaca ifade etmek gerekirse yemeklerin üzerine yerleştirildiği servislere Amerikan servis denir. Bu servis şekli başta Amerika olmak üzere Kanada ve Avrupa ülkelerinde en yaygın servis altlığı çeşitlerinden biridir. Bir diğer adı supla olan bu araçlar, yemek servisini hızlı, kolay ve hijyenik hale getirir. Öyle ki sofra kurmak için aslında masa örtüsüne bile ihtiyaç bırakmaz. Uygun fiyata satın alacağınız bir Amerikan servisiyle evinizde veya iş yerinizde hızlı bir şekilde sofra kurmanız mümkün olur. Zaten Amerikan servis hakkında en önemli tercih nedeni de budur.

Hepimizin bildiği gibi, yemek sırasında masa örtüsünün kirlenmesi çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Örtüye dökülen veya sıçrayan lekeler bazen kalıcı hale gelir. Bu tür durumlarda örtüyü kullanma imkanı sona erer. Söz konusu olan özel davetler için masa örtüleri olunca durum daha da can sıkıcı hale gelir. Örneğin saten bir masa örtüsü kire ve lekelere karşı yeterince dayanıklı değildir. Bu gibi durumlarda riskleri azaltan supla servis altlığı çeşitleri evlerde ve restoranlarda büyük ilgi görüyor. Leke oluşumunu önlemenin yanı sıra yemek kırıntılarını temizlemek için de Amerikan supla çeşitleri oldukça kullanışlıdır. Evinizde veya özel davetlerinizde iyi bir Amerikan servis altlığı kullanarak kırıntıların yayılmasını önlersiniz.

Masa dekorasyonu bağlamında bu ürünlerin özel bir işlevi daha vardır. Birbirinden güzel renklere ve tasarımlara sahip bu ürünler sofralara estetik bir dokunuş katar. Nitekim Amerikan servis hakkında estetik detaylar da en az işlevselliği kadar önemlidir. Masa örtüsü ile uyumlu veya kontrast renkte Amerikan servisler misafirlerin görsel algısı üzerinde farklı etkiler yaratır. Günlük yemeklerin yanı sıra özel davetlerde ve partilerde bu servislerle güzel etkiler yaratmak mümkün. Üretiminin değişik materyallerden gerçekleşmiş olması farklı beğenilere hitap etmelerini sağlar. Örneğin kimi evlerde veya kutlamalarda işlemeli Amerikan servisi çeşitleri ön plandadır. Doğal ürünleri tercih edenler bambu servis altlıklarına ilgi duyar. Fast food tarzı işletmelerde ise tek kullanımlık kağıt Amerikan servisleri tercih edilir.

Amerikan Servis Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı servis şekilleri ile karşılaşabiliriz. Aslına bakarsanız, her servis şeklinin kendine özgü bir sunum özelliği vardır. Örneğin Fransız servisi, yemeğin misafirin yanında alevlendirilmesi ve porsiyonlanması şeklindedir. Servis sırasında tranş arabaları kullanılır. Bu türe alışkın olmayanlar için alevler bazen korkutucu gelir. Rus servis şeklinde ise ana yemek garnitürlenmiş ve soslanmış olarak tepsiyle masaya servis edilir. Tabii bu servis şekilleri daha zahmetli ve uzun sürer.

Ne var ki Amerikan servis hakkında durum tamamen farklıdır. Diğerlerine oranla en hızlı servis şekli budur. Amerikan servisin günümüz toplumlarında bu kadar yaygın olmasının esas nedeni de aslında hızlı ve kolay bir sunum şekline sahip olmasıdır. Buna bir de estetik detaylar ve hijyen eklenince Amerikan servis hakkında çok daha olumlu bir tabloyla karşılaşıyoruz. Genel olarak ifade edecek olursak Amerikan servis;

 • Tabak ve diğer servis araçlarının altına serilir.
 • Kumaş, kağıt veya plastik gibi farklı materyallerden üretilir.
 • Yüzeylerde yemek lekelerine karşı önleyici bir rol üstlenir.
 • Yemek kırıntılarının etrafa yayılmasını önler.
 • Tek kullanımlık olmayan modelleri birden fazla yemek servisi için kullanılabilir.
 • Farklı zevklere ve ihtiyaçlara yönelik olarak çeşitli renk, ebat, desen ve modellere sahiptir.
 • Yemek masasında her misafir için bir Amerikan servis olacağı için bu ürünler alan kontrolü için de oldukça idealdir.
 • Büyük masaların yanı sıra küçük masalarda da konuklara yeterli dirsek alanı sağlar. Belli bir konfor alanı oluşturur.

Amerikan Servis Ne İşe Yarar?

Buraya kadar anlattıklarımız Amerikan servis hakkında kafanızdaki birçok soru işaretini gidermeye katkı sağlamıştır diye tahmin ediyoruz. Eğer zihninizde hâlâ "Amerikan servis niçin almalıyım?" gibi bir soru varsa bu soruya ürünün işlevlerinden bahsederek cevap verebiliriz. Kendi zevkinize uygun ve kullanışlı bir Amerikan servis çeşidi sayesinde;

 • Masa örtünüzü ve/veya masanızı lekelere karşı korursunuz.
 • Dökülen kırıntıların temizliğini kolaylaştırırsınız.
 • Yemek servisinize şık ve zarif bir görüntü kazandırırsınız.
 • Farklı bir model kullanarak masa dekorasyonunuzu ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
 • Masayı kullananlar için yemek alanını sabitleyebilirsiniz.
 • Masayı kullanırken misafirleriniz için rahat edebilecekleri bir konfor alanı oluşturabilirsiniz.
 • Yemek tabakları ve diğer araçların masa örtüsüyle temasını kesip ısı alışverişi yapmalarını engelleyebilirsiniz.
 • Tek kullanımlık kağıt Amerikan servisler ile fast food restoranlarda hijyen koşullarını iyileştirebilirsiniz.

Amerikan Servis Hangi Malzemelerden ve Hangi Boyutlarda Üretilir?

Piyasada farklı pek çok çeşitte Amerikan servis bulmak mümkün. Bunlar arasında en yaygın olanlarından biri kumaş Amerikan servisleridir. Özel masa ve davetler için nakışlı Amerikan servisi daha ön plandadır. Piyasada ayrıca desenli, baskılı, renkli pek çok çeşitte Amerikan servis mevcut. Kumaşın yanı sıra bambu da bu alanda oldukça ilgi gören bir malzemedir. Özellikle doğal ürünleri tercih edenler için bambu Amerikan servis hakkında beğeni daha yüksektir. Diğer taraftan rattan, cam, krom, melamin, plastik, ahşap, sahte ahşap gibi farklı pek çok çeşitte Amerikan servis altlığı modeli de mevcut.

Amerikan servis çeşitleri arasında en yaygın olanlarından biri de tek kullanımlık ürünlerdir. Nitekim kağıt Amerikan servisi olarak da bilinen bu ürünler, özellikle fast food restoranlarda kullanılır. Tepsi veya masa üzeri için tek kullanımlık servis arayan işletmeler genellikle bu ürünleri tercih eder. Kağıt Amerikan servislerinin bir diğer özelliği de promosyon amaçlı kullanıma imkan sağlamasıdır. Bu yüzden günümüzde birçok firma bu ürünler üzerinden reklam yapmakta. Baskı fiyatlarının piyasa ortalamasına göre uygun olması maliyet bakımından avantaj sağlıyor.

Ebat olarak baktığımızda da piyasada geniş bir çeşitlilikle karşılaşmaktayız. Bu konuda en yaygın ebatların 32 x 48 cm ve 35 x 50 cm ebatlarının olduğunu söyleyebiliriz. Haliyle en yaygın formun dikdörtgen olduğunu da söylemek mümkün. Ancak piyasada farklı ebatlarda ve formlarda birçok Amerikan servis çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin yuvarlak ve kare formda supla Amerikan servis altlığı çeşitleri de meraklılarının ilgisini çekiyor. Bununla birlikte ülkemizde en çok dikdörtgen formunun ilgi gördüğünü belirtelim. Çünkü dikdörtgen şeklindeki Amerikan servisleri yemek sırasında kullanıcıya daha rahat hareket edebileceği bir alan sağlıyor.

Amerikan Servis Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bugüne kadar Amerikan servisi satın almadıysanız bu ürünleri seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeyebilirsiniz. Veya özel davetiniz için hangi Amerikan servisin daha uygun olacağına karar verememiş olabilirsiniz. Amerikan servis hakkında aşağıda madde madde paylaşacağımız bilgiler en doğru ürünleri seçmenize yardımcı olacaktır.

 • Etkinliğinizin türüne uygun ürünler tercih etmelisiniz. Nitekim günlük servisler ile davet servisleri farklıdır. Davetleriniz için örneğin şık bir nakış işlemeli Amerikan servis daha iyi bir seçimdir.
 • Yapacağınız tercihler misafirlerinizin beğenilerine uygun olmalı ve onlara verdiğiniz değeri yansıtmalı. Örneğin misafiriniz doğal ürünleri tercih ediyorsa güzel bir ahşap, hasır veya bambu Amerikan servis ile onu daha iyi ağırlayabilirsiniz.
 • Almayı düşündüğünüz ürünün yemek takımınızla uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi durumda gözü yoran bir görüntü oluşur.
 • Algıyı güçlendirmek için masa örtünüzle kontrast oluşturan Amerikan servis çeşitleri daha iyi bir seçimdir. Ancak ebatları uygun değil ise sırf estetik nedenlerle tercih yapmayın.
 • Amerikan servis satın alırken ürünün ebatlarına özellikle dikkat edin. Nitekim geniş ebatlı yemek takımları ve masalar için 50, hatta 60 cm'lik genişlik daha iyidir.
 • Sıcak yemek servisi yapacaksanız ısıya dayanıklı ürünler daha iyi bir seçimdir. Eğer plastik Amerikan servisi almayı düşünüyorsanız ürünün ısı direncini mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Temizlemesi kolay ürünler Amerikan servis hakkında her zaman için daha iyi bir seçimdir. Ancak iş yerleri ve fast food işletmeler için tek kullanımlık servisler daha idealdir.
 • Bulaşık makinesinde yıkanabilir bir Amerikan servis arıyorsanız cam veya paslanmaz çelik iyi bir seçimdir. Ancak yine de bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkamaya elverişli olup olmadığını mutlaka inceleyin.
 • Tercihiniz kumaş Amerikan servislerinden yanaysa ürünün leke tutmamasına ve kolay ütülenebilir olmasına özellikle dikkat edin. Ürünün ayrıca solmaya karşı dirençli olması da önemli bir tercih nedenidir.
 • Kullanacağınız ürünlerin çevre dostu olması sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Buna da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kullanım Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Amerikan servis hakkında önemli konulardan biri de kullanım şekline dikkat etmektir. Ve tabii seçtiğiniz ürünün özellikleri kullanım şeklinizi doğrudan etkiler. İster günlük yemekler için olsun, isterseniz düğün, parti veya kutlamalarda bu ürünleri doğru şekilde kullanmak gerekir. Şık ve kaliteli restoranlarda veya resmi davetlerde de yine Amerikan servis kullanımı konusunda bazı noktaları bilmekte yarar var. Kısaca ifade etmek gerekirse;

 • Öncelikle yemek masanız ve takımınızla uyumlu ürünleri tercih edin. Sofra dekorasyonunuzu bozan bir servisi masanıza getirmeyin.
 • Servisler arasında yaklaşık 50-60 cm'lik boşluk bırakmaya çalışın. Bu mesafenin altına inerseniz konuklarınız için yeterli konfor alanı oluşturamazsınız.
 • Fazla büyük bir yemek masanız var ve uygun büyüklükte bir masa örtünüz yok diyelim. Bu durumda kumaş Amerikan servis çeşitleri ile masanızda hem modern hem de zarif bir görüntü oluşturabilirsiniz. Plastik ve diğer ürünlerde aynı zarafeti yakalamanız güçtür.
 • Küçük bir masada büyük servisler, büyük bir masada ise küçük servisler hiç şık durmaz. Ebat seçiminiz doğru değil ise uygun bir ürünle değişim sağlayın.
 • Halkalı peçete ve benzeri eşyaları Amerikan servisin ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Bu sayede sofra düzeni açısından daha şık bir görüntü ortaya çıkar.
 • Resmi bir davette Amerikan servis altı kullanacaksanız isim kartlarını servisin tam ortasına bırakın. Böylelikle masada düzensiz bir görüntü oluşmaz.
 • Misafirler yemek sırasında dirseklerini de masaya koymak ister. Bu nedenle onlara uygun bir alan ayırın. Servisi masa kenarından en az 20 cm uzağa yerleştirin.
 • Amerikan servis hakkında ısı direncini unutmayın. Kullandığınız ürün ısıya yeterince dayanıklı değil ise ya uygun bir ürün seçin ya da servisi doğru zamanda yapın.
 • Tabaklarınızı servise yerleştirirken dikkatli olun. Acele ederek masa düzenini bozmayın.
 • Severek alıp kullandığınız Amerikan servisi üzerinde çıkmayan lekeler varsa yeni bir ürün tercih edin. Eskisini ise geri dönüşüme yollayın. Lekeli, deforme olmuş, göze hoş gelmeyen ürünler misafirleriniz nezdinde imajınızı olumsuz etkiler.

En Kaliteli ve Ucuz Amerikan Servisi Nereden Satın Alınır?

Amerikan servis hakkında önemli konuları ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce bir konuya daha kısaca temas etmek istiyoruz. Günümüzde en yaygın servis altlığı çeşitlerinden biri olan Amerikan servisi perakende satış noktalarında ve online alışveriş sitelerinde bulmanız mümkün. Perakende satışa oranla online satış kanalları hem karşılaştırma yapmak hem de indirim fırsatlarını görmek açısından daha iyi bir seçimdir. İnternetten Amerikan servis satın almak isteyenler arama motorlarını kullanarak diledikleri ürünlere kolayca erişebilir.

Etulle olarak sizlere en kaliteli ve ucuz Amerikan servis çeşitlerini sunmanın çabası içindeyiz. Sitemizde her beğeniye uygun nakışlı ve baskılı Amerikan servisi çeşitlerimizi uygun fiyat avantajıyla satın alabilirsiniz. Nakışlı ürünlerimizde keten efektli elyaf kumaş üzerinde şık bir görüntü yaratıyoruz. Baskılı ürünlerimizde ise keten kumaşa dijital süblime baskı yöntemini kullanıyoruz. Doğru ebat seçimini yaptıktan sonra basit birkaç tıklamanın ardından dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. Masanızı kirlere karşı koruyacak, pratik bir yemek deneyimi sağlayacak ürünlerimize ulaşmak için Ev Dekorasyon sayfamızı tıklayabilirsiniz. Veya site içi arama çubuğumuzu kullanarak da tüm modellerimizi görebilirsiniz.

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK