Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Dikey Perde Yedek Parça ve Aksesuarları Nelerdir?

Evlerde ve iş yerlerinde dikey perdelere ilgi son yıllarda sürekli artıyor. Birbirinden güzel renkleri ve çeşitleriyle bu ürünler ortamda şık bir görüntü yaratıyor. Aynı zamanda da kolay bir perde kullanım deneyimi sağlıyor. Ürünlerin montajını kolaylaştıran aparatlar aslında dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ancak yine de zaman içinde yıpranmalar oluşabilir. Değişim için ise her şeyden önce bu parçaları iyi tanımak lazım. Ne aradığınızı bilmezseniz doğru ürünü bulamazsınız. Peki dikey perde yedek parça ve aksesuarları nelerdir? Bu yazımızda dikey perde montajı ve değişimi sırasında gerekli en önemli aparat ve malzemeler hakkında alfabetik sırayla kısa bilgiler paylaşacağız.

Alçak / Yüksek Kasa Kafa Takımı

Dikey perdelerin en önemli bileşenlerinden birini kasa kafa takımları oluşturur. Bu parçalar, perdeleri çevirmeyi ve toplamayı sağlar. Aslında alçak veya yüksek kasa kafa takımları arasında önemli bir fark yoktur. Aralarındaki tek fark, alçak kasa yüksekliğinin 3.5 cm dolayında olmasıdır. Yüksek kasa yüksekliği ise 4.5 cm civarındadır. Her iki kasa kafası takım çeşitleri de genellikle PVC'den üretilir. Perdeleri çevirmek için plastik veya krom zincirlerle birlikte kullanım gerçekleşir. Vagonlara bağlı ipler kasa takımının içinden geçer. Böylelikle perde hareket eder.

Ne var ki uzun süre kullanılmayan kafa takımları zamanla deforme olur. Kötü ve yanlış kullanım şekilleri de deformasyona yol açar. Dikey perde yedek parça ve aksesuarları bu gibi durumlarda pratik çözümler sağlar. Aksi takdirde ne yazık ki dikey perdenin kullanım avantajları zayıflar. Mekanizma değişimi için ilk yapmanız gereken işlerden biri ise uygun bir kasa kafa takımı seçmektir. Dikey perdenizin kafa takımını değiştirirken öncelikle içindeki ipi çıkarın. Değişimin ardından mekanizmayı yerine takın. Sonra da ipi bağlayın. Böylelikle perdeniz yeniden kullanıma hazır hale gelecektir.

Alüminyum Alçak / Yüksek Üst Kasa

Üst kasa çeşitleri dikey perde vagonlarının çalışmasını sağlayan parçalardan biridir. Alüminyum üst kasalar da tıpkı PVC kasalar gibi alçak veya yüksek şeklinde iki çeşittir. Vagonların çalışabilmesi için üst kasa olmazsa olmaz bir bileşendir. Bununla birlikte bu ürünlerin kafa takımları farklıdır. Dikey perde yedek parça ve aksesuar siparişi verirken bu tür farklılıklara dikkat etmeniz gerekir. Nitekim kullandığınız kasa sistemi ve ebatlara uygun olmayan bileşenler perdenizde istediğiniz görüntüyü almanızı engeller.

Çelik Sekmen

Dikey perdelerde sistemin tamamlanmasını sağlayan en önemli aparatlardan biri çelik sekmendir. Kasada vagonun karşısına takılan kafa takımı karşılığına tilt çubuğunun yani çevirme milinin gelmesi gerekir. Tilt çubuğunu sabitlemek için en uygun araç ise çelik sekmendir. Dikey perde aksesuarları arasında bu sekmenler genellikle yuvarlak şekillidir. Böyle olmaları kullanım avantajı bakımından daha faydalıdır. Sistemin tamamlanması için son kısma bu sekmenlerin eklenmesi gerekir. Dikey perde yedek parça çeşitleri arasında bu ürünleri dikkatli kullanırsanız uzun yıllar herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Çelik sekmen türlerinden bazıları ilk vagon ile ikinci vagonun arasına takılır. Örneğin hilal şekilli çelik sekmenler bu türdendir. Bu sekmenlerin temel özelliği, ilk vagonun yerinde sabit kalmasını sağlamasıdır. Hilal sekmenlerin bir diğer özelliği ise sekmen pensesiyle açılıp takılmasıdır. Bunları da yine perde sonlarında kullanabilirsiniz. Diğer taraftan, materyal türü bakımından dilerseniz plastik sekmen çeşitlerinden de yararlanabilirsiniz. Dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında plastik ürünlerin fiyatları genel olarak daha düşüktür.

Çocuk Kilitli Zincir Kilidi

Çocuklu evlerde dikey perde kullanımı bazen zor olabiliyor. Çocukların perdelere zarar vermesini önlemek için çocuk kilitli zincir kilidi iyi bir araçtır. Bu ürünlerde en sık karşılaştığımız materyal ise plastiktir. Uygun bir çocuk kilitli zincir sayesinde perdenizde yaptığınız düzenlemeleri kalıcı hale getirirsiniz. Üstelik dikey perdelerin yanı sıra projeksiyon, stor veya zebra perde çeşitlerinde de çocuk kilidi önemli bir aparattır.

Dikey Perde Askısı 

Dikey perdelerde slatları asmak için kullandığımız araca dikey perde askısı diyoruz. İster kumaş olsun isterse diğer dikey perde çeşitlerinde askılar, perdeleri vagonlara bağlamayı sağlar. Mesafe yayı ölçüleri değişse de perde askılarının kaliteli olması gerekir. Aksi durumda dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında uygun ürünlerle değişimi sağlamak gerekir. Bu ürünler piyasada dikey perde bağlama plastiği olarak da ifade edilir. Askı uzunluğu ise genellikle 90 ile 130 mm arasındadır. Montajının kolay, kullanım ömrünün uzun olması en önemli tercih nedenleri arasındadır.

Dikey Perde Vagonu

Dikey perdelerin taşıyıcı kısmını vagon bölümü oluşturur. Tilt yani çevirme mekanizması içine geçerek iplerle hareket eden perdeyi taşır. Perde vagonları alçak veya yüksek kasa profilleriyle uyum içindedir. İki vagonun arasındaki boşlukta ise mesafe yayı vardır. Bu yay sayesinde vagonlar düzgün durur ve doğru şekilde hareket eder. Vagonun hareketi ise tilt mekanizmasının verdiği hareketle gerçekleşir. Sağa veya sola doğru çevirmek için ipleri hareket ettirmek gerekir. İp üzerinde gerçekleşen hareketin yönü, slatların ve perdenin hareket yönünü belirler. Dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında bu ürünleri seçerken de dikkatli olmak gerekir.

Dikey Tül Perde Kasası

Satın aldığınız dikey tül perdeyi doğru şekilde kullanmanız için tül perde kasasının uygun olması gerekir. Bu bakımdan kasa seçimine de özellikle dikkat etmelisiniz. Kaliteli malzemelerden üretilmiş bir perde kasasını uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız. Akıllı dikey tül perde standart kasa çeşitlerinde tül perde, güneşlik ve fon perde bir arada bulunur. Eğer kaliteli bir kasa kullanırsanız ürününüz olduğundan daha şık görünür. Kasanızın herhangi bir nedenle deforme olması ise rahat bir perde kullanım deneyimi yaşamanızı engeller. Bu yüzden değişimi sağlamak için geç kalmamalısınız.

Eğimli Mafsal

Dikey perde kasalarında yer alan önemli bir diğer aparat eğimli mafsaldır. Bazı perde kasalarında eğim fazladır. Bu tür durumlarda perdenin hareketi daha zordur. Yüksek tavanlarda bu durum daha da can sıkıcı hale gelir. Oysa eğimli mafsal kullanırsanız perdenizin hareketi kolaylaşır. Üstelik perdeniz bükülmeden eğimli bir şekilde durur. Kaliteli bir eğimli mafsal ile ürünü takıp çıkarmada da zorluk yaşamazsınız. Seri bir şekilde takıp çıkarma imkanı sağlayan ürünler kolay bir kullanım deneyimi sağlar. Üründen memnun değilseniz dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında uygun bir ürünle değişim sağlamanızda yarar var.

H Tipi Pim

Kullandığınız dikey perde çeşidi ne olursa olsun pimler en önemli aparatlardan biridir. Bunlar arasında H tipi pimler en yaygın ürünlerden biridir. Nitekim perde pimi arayan kullanıcılar ya J tipi ya da H tipi pim arar. Kullandığınız perdede eğer H tipi pim varsa bunu görüntüsüne bakarak kolayca anlarsınız. Fakat bu ürünleri temin etmek bazen zordur. Bu yüzden stok konusuna özellikle dikkat etmelisiniz. Ürünleri doğru şekilde kullanırsanız perdeniz kolayca hareket eder.

J Tipi Pim

Dikey perdelerde en yaygın bir diğer pim çeşidi de J tipi pimdir. Bu ürünler askı ile ray arasındaki hareketi sağlar. Çıkar tak şeklinde kullanıldığı için perde deneyimine büyük bir kolaylık kazandırır. Dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında bu ürünlere de ilgi yüksektir. J tipi pimler genellikle 10'lu veya 15'li paketler içinde satışa sunulur. Dolayısıyla dikey perdeniz için yedek parça satın alırken bu ürünlerden yeterince sipariş vermeye dikkat etmelisiniz. Satıcı firmalarda stok yetersiz olduğunda yedek parça temini zor olabiliyor.

Kare / Üçgen Tilt Mili

Dikey perdelerde tilt yani çevirme mekanizmaları genellikle kare veya üçgen şeklindedir. Slatları döndürme işlemini yapan çubuk ise genellikle alüminyumdur. Bu çubuk bazı modellerde üçgen yıldız şeklindedir. Bazı dikey perdelerde ise köşeli tilt mili vardır. Piyasada en yaygın tilt milleri ise üçgen tilt mekanizmasına sahiptir. Ayrıca kare ve dörtgen miller de farklı beğenilere hitap eder. Tilt milinin üçgen mi yoksa kare mi olduğunu ise vagonlara bakarak anlayabilirsiniz.

Hangi türde olursa olsun tilt milleri vagonun içine geçerek dönmesini sağlar. Mekanizmadaki zincirin etkisiyle hareket gerçekleşir. Perdeniz için alüminyum tilt satın almadan önce mekanizma şekline mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki dikey perde yedek parça ve aksesuar siparişiniz istediğiniz şekilde sonuçlanmaz.

Kasa Kafası Takım Karşılığı

Bugüne kadar dikey perde kasa takım karşılığı ile hiç karşılaşmamış olabilirsiniz. Kısaca ifade etmek gerekirse bu araçlar, perdeleri çevirmek veya toplamak için kullanılan araçlardan biridir. Mekanizmadan gelen iplerin yön değişiminin gerçekleşmesi için kasa takım karşılığına ihtiyaç vardır. Kullanımları kasa sonuna takma şeklindedir. 3 cm yüksekliğindeki profiller için uygun olanına alçak kasa kafası takım karşılığı denir. Piyasada en çok bu aparatlar tercih edilir. Daha yüksek profiller için ise yüksek kasa kafası takım karşılığı kullanmak gerekir. Dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında bu tür farklara da dikkat etmelisiniz.

Kelepçe 

Bu bağlamda önemli bir diğer aparat da kelepçedir. Portray veya montaj kelepçesi olarak da bilinir. Perde kasalarını tavana bağlamayı sağlar. Kasanın alçak veya yüksek olması bu noktada önemli değildir. Kelepçeler tüm kasa çeşitleriyle uyumludur. Fakat montaj sırasında bir konuya özellikle dikkat etmek gerekir. Nitekim perde slatlarının duvara sürtünmemesi gerekir. Bunun için de duvardan yaklaşık 6 cm alarak tavana montaj yapmalısınız.

Montajda ilk önce arka kısmı yerine oturmalı. Üst profili geçirmek için üzerine baskı yapmak gerekir. Kelepçe montajın yanı sıra sökümü de aslında kolaydır. Ancak yine de dikkatli olmalısınız. Profil tırnağına baskı uyguladığınızda ayrışma gerçekleşir. Dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında kelepçelerin yüksek kasalarda kullanımı daha kolaydır. Alçak kasalarda ise montaj ve söküm işlemi biraz zor gelebilir.

Metal Zincir Kilidi

Dikey perdelerde zincir kilit mekanizmaları da önemli aparatlardan biridir. Sonlu zincir kullanıyorsanız zincir kilidi sayesinde perdeniz üzerindeki hakimiyetiniz artar. Zincirleri birleştirmenizi sağlayan zincir kilidi, zincirdeki topu ve yuvayı birbirine bağlayarak kapağı kapatır. Başka bir deyişle zincir kilidi, sonlu zinciri sonsuz zincir haline getiren aparattır. Bu ürünlerde metal materyal daha dayanıklı bir kullanım sağlar. Böylelikle dikey perde yedek parça ihtiyacınız azalır. 

Mıknatıslı Taşıyıcı

Bazı dikey perde çeşitlerinde kasa uzunluğu epeyce fazladır. Böyle olunca ortadaki tilt mekanizmalarında sarkma oluşur. Mıknatıslı taşıyıcı aparatlar bu tür sarkmaları önler. Bu yüzden dikey perde yedek parça türleri arasında bu ürünlerin de önemi büyüktür. Eğer kasa uzunluğu yüksek bir dikey perde kullanıyorsanız mıknatıslı taşıyıcı sisteminden yararlanmanız gerekebilir. Bu sayede perde hareketleriniz istediğiniz yerde durur. Çevirme mili uzunluk nedeniyle sarkmayacağı için ortamda daha şık bir görüntü oluşur. Özellikle uzun perdeleri tercih ediyorsanız tilt mekanizmasının esnememesi için bu aparatı kullanabilirsiniz.

Perde Ayırıcısı (Spacer)

Dikey perdelerde önemli aparatlardan biri de perde ayırıcısıdır. Spacer olarak bilinen bu araçlar perde slatlarını taşıyan vagonlar arasında yer alır. Vagonları birbirine bağlar. Spacer aparatı vagon katerlerini taşıyan iple birlikte çalışır. Mesafe yayı sayesinde dikey perdelerin vagonları ve slatları arasındaki mesafe sabit kalır. Böylelikle görüntü kirliliği oluşmaz. Uzunlukları ise slat genişliğine ve perde türüne göre değişir. Genellikle 90 ile 130 mm arasındaki mesafe yayları piyasada daha ön plandadır. Dikey perdelerde vagon katarı oluşturmak için uygun spacer çeşitlerini kullanmak gerekir. Aksi takdirde slat genişliği farklılaşır ve perdenin görüntüsü bozulur.

Perde Taşıyıcısı ve Tıpası

Dikey perde taşıyıcıları vagonların ön kısmındaki tekerleğe hareket zemini sağlar. İpler bu kısma bağlanır. Perde taşıyıcısı, vagonlar ve iplerin hareketini sağlayan mekanizmadır. Son vagonun önüne takılan ip sayesinde vagonun ileri geri hareketleri gerçekleşir. Taşıyıcı tıpası ise ipleri sabitlemeye yarar. Hammaddesi genellikle plastiktir. Ancak PVC veya farklı bir materyal de olabilir. Görüntüsü ise kütük şeklindedir. Tıpa sayesinde iplerin kontrolsüz hareketi önlenir. Dikey perde yedek parça çeşitleri arasında bu tıpanın bir diğer adı da takosta şeklindedir. Taşıyıcı ipleri bağlayan bu araç sayesinde perdenizin kullanım konforu artar.

Pile Tutma Aparatı

Akıllı dikey perde çeşitlerinde önemli aparatlardan biri pile tutma aparatıdır. İster tül veya güneşlik olsun, isterse fon perdelerde pile tutma aparatı ile perdenizin özelliklerinden daha iyi yararlanırsınız. Bu ürünler askı aparatı olarak da bilinir. Pile tutma aparatları dikey perde çeşitlerinde pileleri toplamayı sağlar. Böylelikle perdelerin daha şık ve zarif görünmesine katkı sağlar. Akıllı dikey perdelerde pileler birbirinden bağımsızdır. Bu sayede istediğiniz pileyi takıp çıkarmanız mümkündür. Bu ürünler hemen tüm dikey perde çeşitlerinde kullanım için uygun özelliktedir.

Sonlu / Sonsuz Zincir

Mekanik perde çeşitlerinde zincirler, perde çarkını çevirmeyi sağlar. Perdenin montaj yerine göre zincir uzunluğu farklılık gösterir. Bu zincirler sonlu veya sonsuz olabilir. Sonlu zincirlerin bobin uzunluğu yaklaşık 200 m düzeyindedir. Siparişler ise genellikle cm cinsinden ifade edilir. Sonsuz zincirlerde ise satış genellikle tek kat cinsindendir. Tek kat zincirlerde 300 cm uzunluk, çift katlı zincirlerde 600 cm düzeyine çıkar. Yüksek tavanlarda zincir uzunluğu doğal olarak artar. Krom metal sonlu zincirler bu kategoride en çok ilgi gören ürünlerden biridir. 

Tek Pile / Slat

Yeni nesil akıllı dikey tül perdelerin en önemli özelliği pilelerinin ayrı olmasıdır. Bu sayede kullanıcıya geniş bir hareket özgürlüğü sağlar. Tek tek çıkarılabilen pileler de yine dikey perde yedek parça ve aksesuarları arasında önemli bileşenlerdir. Ürünlerden yeterince sipariş verirseniz ileride yedek parça sorunu yaşamazsınız. Model ve renk uyuşmazlığı gibi sorunlarla da karşılaşmazsınız.

Dikey perdelerle henüz tanışmamış kullanıcılar slat terimine yabancıdır. Eğer slat nedir diye merak ediyorsanız kısaca ifade edelim. Dikey perdelerde kullanılan her bir dikey kumaş parçasına slat denir. Açık durumdaki genişliği yaklaşık 40 cm düzeyindedir. Fakat görüntüsü bombelidir. Yani ikiye katlı haldedir. Bu şekilde genişlik 10 cm düzeyine iner. Slat genişliği dediğimizde açık hali değil, bombeli genişliği ifade ederiz.

Vagon Üçlü Tilt

Dikey perde çeşitlerinde slatları taşıyan tekerlekli araçlar arasında en yaygın olanlarından biridir. Vagon üçlü tilt ölçüleri slat kalınlığına göre değişir. 10 cm civarındaki slatlar için genellikle 7 cm uzunluğunda vagon üçlü tilt tercih edilir. Slat kalınlığı arttıkça tilt uzunluğu da doğal olarak artar. Vagon üçlü tilt çeşitlerinin en önemli özelliği ise üzerindeki tekerleklerdir. Bu sayede kolayca hareket ederler. Dikey perde kullanmayı kolaylaştırırlar. Kullandığınız üründe değişim gerekiyorsa uygun dikey perde yedek parça çeşitleri ile bu kısımda da değişim sağlamanız mümkün.

Vagon Üçlü Tilt Kanca Ayak

Bu aparatlar da slatları taşıyan tekerlekli parçalardan biridir. Slat genişliğine göre tilt kanca ayaklarının uzunluğu değişir. Genellikle 7 ile 14 cm arasındaki uzunluk bu bağlamda daha yaygındır. Tilt kanca ayak üzerindeki tekerlekler sayesinde perde hareketleri kolaylaşır. Ancak tekerleklerde yıpranma oluşursa perde kullanımı zorlaşır. Vagon üçlü tilt kanca ayak siparişi konusunda sorun yaşamamak için bu ürünlerden de yeterince bulundurmanızda yarar var.

Vagon Üçlü Tilt Mandal Ayak 

Dikey perdelerde vagon üçlü tilt mandal ayak da en önemli aparatlardan biridir. Perde vagonlarının hareketi sırasında kullanılır. Tilt mekanizmasının kasa profiline tam yerleşmemesi durumunda perde hareketi düzgün gerçekleşmez. Kasa üzerindeki pimlerin aynı yöne bakmaması da tilt mandal ayak kullanımını zorlaştırır. Dikey perdenizi ister tavana isterseniz duvara monte ettirirken mandal ayaklarının düzgün yerleştiğinden emin olmalısınız. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK