Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Oturma Odası Duvar Kağıdı Seçiminin Püf Noktaları

Dekorasyon tercihlerinde duvar kağıdı seçiminin önemi büyüktür. Satın alacağınız duvar kağıdının deseni, rengi, kalitesi, hammaddesi ve diğer özellikleri önemlidir. Çünkü bu özellikler mekandaki görsel algıyı doğrudan etkiler. İyi seçilmiş duvar kağıtları sayesinde ortamın enerjisi artar. Kötü seçimler ise mekanı olduğundan daha kötü ve sıkıcı hale getirir. Eğer iyi dekore edilmiş bir oturma odası istiyorsanız duvar kağıdı seçimine özellikle dikkat etmelisiniz. Günün önemli bir bölümünü geçirdiğiniz oturma odanızın dekorasyonu bu sayede daha güzel hale gelir. Peki oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları nelerdir? Bu yazımızda konuya ilişkin bazı ipuçları paylaşacağız.

Dekorasyon Trendleri Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Oturma odanızı yeni dekore ediyorsanız bazı sorular zihninizi kurcalıyor olabilir. Özellikle dekorasyon trendleri böyle durumlarda oldukça merak uyandırır. Nitekim günümüzde farklı beğenilere hitap eden çeşitli dekorasyon trendleri mevcut. Örneğin vintage trendi kıvrımlı mobilyalarla ilgilidir. Bu trendin yeni bir versiyonu olan modern vintage ise koyu ve pastel tonlara vurgu yapar. Eğer ev dekorasyon tercihiniz vintage stilse duvar kağıdı seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Vintage stilde duvar kağıdınız düz dokusuz veya kaliteli elyaf karışımlı olabilir. Böylelikle oturma odanız klasik vintage veya modern vintage stiliyle daha uyumlu bir görüntü kazanır.

Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları arasında trend ile duvar kağıdı uyumu diğer türler için de geçerlidir. Örneğin retro duvar kağıtları yakın geçmiş akımlarını çağrıştırır. 15-20 yıl öncesinin stillerini yansıtan bu ürünler oturma odası dekorasyonuna nostaljik bir yön katar. Gotik stilden hoşlanıyorsanız koyu renkleri veya pastel tonlarını seçebilirsiniz. Nitekim klasik gotik stilde siyah ön plandadır. Oysa modern gotik stilde pastel tonları daha fazla ilgi görür. Kontrast yaratmak için tozpembe veya yavruağzı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Minimalist stilde ise rahatlatıcı ve sade duvar kağıtları daha iyi bir seçimdir. Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları bağlamında trendler ve ihtiyaçlar arasındaki ilişkiye de dikkat etmek gerekir.

Tarzınızı En İyi Yansıtanı Seçmek

Tıpkı mobilya seçiminde olduğu gibi duvar kağıdı seçiminde de tarzlar önemlidir. Bazı kullanıcılar sade ve basit tasarımları tercih eder. Bazıları ise geometrik ve modern duvar kağıdı çeşitlerine ilgi duyar. Tarz konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun en uygun ürünü bulana kadar araştırma yapmaya devam etmelisiniz. Oturma odası duvar kağıdı seçimi birçok konuda olduğu gibi aceleye gelmemesi gereken bir iştir. Aceleyle alacağınız yanlış kararlar pişmanlık yaratır. Üstelik değişim masrafları nedeniyle bütçenizde yük oluşturur. Dolayısıyla oturma odanız için ilgi çekici bir duvar kağıdı gördüğünüzde aceleci davranmamalısınız. Örneğin beğendiğiniz ürünleri işaretleyebilir, diğer beğendikleriniz arasında seçim yapabilirsiniz.

Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları bağlamında aslında tarz konusunda önemli verilere sahipsiniz. Nitekim oturma grubunuz, halınız, perdeleriniz zaten tarzınızı yansıtır. Hangi tarzı beğeniyorsanız duvar kağıdınızın da aynı tarzda olması uyumlu bir görüntü yaratır. Örneğin mobilyalarınız modern tarzdaysa duvar kağıdı tercihinizin de modern stilde olması gerekir. Veya klasik mobilyalar söz konusu olunca duvar kağıdı stilinin de klasik olması daha uygundur. Dekorasyon konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun uygun bir duvar kağıdı seçimi ile mekanı çok daha güzel hale getirebilirsiniz.

Tema Seçimini Doğru Yapmak 

Duvar kağıdı seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken konulardan biri de tema seçimidir. Piyasada duvar kağıdı temaları konusunda geniş bir çeşitlilik söz konusu. Örneğin resimli duvar kağıtları ve 3 boyutlu duvar kağıtları bunlar arasında en yaygın olanlarından biridir. Oturma odanızda oluşturacağınız yaşam alanında kendi zevkinize uygun temalı bir duvar kağıdıyla estetik bir görüntü yaratabilirsiniz. Veya çiçekli duvar kağıdı modelleri ile doğanın güzelliklerini oturma odanıza taşıyabilirsiniz. Ya da geometrik formlara sahip duvar kağıtlarıyla daha modern bir görüntü elde etmeniz mümkün. Bu bağlamda en doğru seçim, kendi tarzınıza ve yaşam stilinize en uygun tema olacaktır. 

Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları arasında şunlara da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Yaprak motifli duvar kağıtları doğanın canlılığını odanıza taşır. 3 boyutlu ürünler kendinizi adeta bir bahçede hissetmenizi sağlar. Çiçek ya da yaprak desenli duvar kağıtlarıyla doğanın dinamizmini oturma odanıza taşıyabilirsiniz. Eğer mevsimsel dekorasyon trendlerine ilgi duyuyorsanız, ilkbaharda yapacağınız duvar kağıdı değişimi için bu ürünler çok uygun olabilir. Her mevsim kullanabileceğiniz ürünler için ise mermer desenli duvar kağıdı modelleri iyi bir seçim olabilir. Örneğin krem tonları bu bağlamda uygun bir seçimdir. 

Mekanın Büyüklüğü ve Genişliği

Dekorasyonda birçok uygulama mekanın büyüklüğü ve genişliğiyle yakından ilgilidir. Nitekim küçük oturma odalarında yanlış duvar kağıdı seçimleri mekanı olduğundan daha küçük gösterebilir. Bu da mekanı kullananların keyfini kaçırır. Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları bağlamında şuna özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer küçük bir oturma odanız varsa açık renkler odanızı olduğundan daha büyük gösterir. Büyük oturma odalarında ise kontrastlar veya renk geçişleri yaratarak görsel algıyı etkilemeniz mümkün. Küçük salonlarda ayrıca ışık miktarı da önemlidir. Mat renkler tercih ederseniz oturma odanız olduğundan daha karanlık görünür. Bu nedenle salon perdesi seçiminin püf noktaları gibi oturma odası duvar kağıdının püf noktaları konusunda da hassas davranmanızda yarar var.

Uygun Renkleri Bulmak 

Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri büyük. Aslında her renk psikolojimizi az ya da çok etkiler. Ancak bazı renklerin psikolojik etkileri daha fazladır. Günün yorgunluğunu atmak için kullanacağınız oturma odanızın duvar kağıdının rengine bu yüzden dikkat etmelisiniz. Nitekim duvar kağıdı renginiz gözü yormamalı, ortamı terk etme isteği yaratmamalı. Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları arasında bu konular düşündüğünüzden de önemli sonuçlar doğurur. Bu bağlamda kırmızı çok güçlü bir renktir. Ancak günün yorgunluğunu atıp sakinleşmenize imkan vermez. Daha pastel ve yumuşak tonlar bu bağlamda daha iyi bir seçimdir.

Diğer taraftan, bazı renk tonları da mekanın enerjisini ciddi ölçüde düşürebilmekte. Özellikle koyu kahve ve gri tonları bu bağlamda iyi bir seçim değildir. Bu renkler insana üzüntü ve yalnızlık hissi verir. Mekanın enerjisini düşürdüğü gibi insanları mutsuz hissettirir. Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları bağlamında renk seçimine bu yüzden dikkat etmelisiniz. Mobilyalarınız eğer beyaz ağırlıklıysa renk uyumu açısından beyaz duvar kağıtları daha iyi bir seçimdir. Doğanın enerjisini mekana taşımak için ise yeşil iyi bir seçimdir. Mavi ise huzur veren renkler arasında yer alır.

Işık Miktarı ve Pencere Genişliği

Duvar kağıtlarında uygun renk seçimi sayesinde mekanın çehresi değişir. Fakat renk seçimi tek başına bir belirleyici değildir. Renklerin yaratacağı etkiler ortamdaki ışık miktarıyla yakından ilgilidir. Pencereleriniz eğer küçükse mekandaki doğal ışık miktarı sınırlı olacaktır. Gün ışığından yeterince yararlanamayacağınız için koyu renkler ortamı daha karanlık gösterir. Büyük pencereler ise mekandaki ışık miktarını epeyce artırır. Bu durumu dengelemek için mat renkler kullanarak ışığı absorbe etmeniz mümkün. Kaliteli bir duvar kağıdı bu konuda size çok yardımcı olur. Böylelikle yüksek ışık miktarı gözlerinizi rahatsız etmez. Ki bu durum özellikle öğle saatlerinde mekanı daha iyi kullanmanızı sağlar.

Işık miktarı bağlamında şu konuya da özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Pürüzlü ve dokulu yüzeyler ışığı fazlaca emer. Bu da ortamın olduğundan daha karanlık görünmesine yol açar. Eğer oturma odanızda ferah bir ortam yaratmak istiyorsanız açık renkli ve pürüzsüz dokuları tercih etmelisiniz. Bu sayede akşam saatlerinde aydınlatma ürünlerine ihtiyaçlarınız azalır. Bu da enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları bağlamında bu ipuçları daha başarılı seçimler yapmanızı sağlar.

Kaliteden Ödün Vermemek

Duvar kağıtlarına ilgi son yıllarda giderek artmakta. Bunun değişik nedenleri olmakla birlikte en önemli nedenlerinin maliyet ve çeşitlilik olduğunu söylemek mümkün. Boyaya oranla daha ekonomik olan duvar kağıtlarının çeşitliliği de fazladır. Ancak bu çeşitlilik, kalitesiz duvar kağıtlarını satın almak yönünde bir düşünce yaratmamalı. Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları arasında kaliteden ödün vermemeyi unutmamalısınız. Duvar kağıtları her ne kadar sezonluk ürünler olsa da kalitesiz ürünler iyi bir kullanım deneyimi sağlamaz. Geniş renk skalasına sahip ve tasarımıyla fark yaratan kaliteli duvar kağıdı çeşitlerini etulle.com sitemizde bulabilirsiniz.

Güvenilir Satış Kanallarını Tercih Etmek

Oturma odası duvar kağıdı seçiminin püf noktaları arasında bir konuya daha özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizde ve dünya genelinde online satışa ilgi arttıkça sektöre yeni oyuncular giriyor. Bunlar arasında işini iyi yapanlar olduğu gibi kötü yapanlar da elbette var. Bu bakımdan örneğin kendi beğeninize göre seçip sipariş verdiğiniz bir ürünü kargodan teslim aldığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Kötü niyetli siteler ve satıcılar daha ucuz diye başka bir ürün gönderimi yapabilir. Bu yüzden güvenilir satış kanallarını tercih etmeniz her açıdan daha iyi bir yaklaşımdır. Çünkü bu siteler müşteri memnuniyetine büyük önem verir.

Etulle olarak ev dekorasyonu alanında birbirinden güzel ürünlerimizle bugüne kadar binlerce kullanıcının hayatlarına dokunduk. Duvar kağıtları grubunda ürün çeşitliliğimizi artırdık. Sitemizde Duvar Kağıdı sayfamızı ziyaret ederek siz de ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Arama çubuğunu veya filtre seçeneklerini kullanarak istediğiniz ürünü kolayca bulabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü sipariş vermek için ise basit birkaç tıklama yapmanız yeterli. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK