Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Çocuk Odası Duvar Kağıdı Satın Alma Rehberi

Çocuk odası dekorasyonunda duvar kağıtlarının ayrı bir önemi var. Çocukların odalarını süsleyen bu ürünler, aynı zamanda da hayal dünyalarını zenginleştiriyor. Farklı renk ve desen seçenekleriyle çocukların odada geçirdikleri zamanı daha keyifli hale getiriyor. Fakat her alanda olduğu gibi bu konuda da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Aksi durumda çocuğunuzun odada geçirdiği süre keyifsiz hale gelir. Üstelik zararlı maddeler barındıran ürünler çocuğunuzun sağlığını tehdit eder. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi konulu bu yazımızda, çocuğunuzun odası için duvar kağıdı seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Malzeme Kalitesi ve Özellikleri

Çocuk odası dekorasyonu için duvar kağıtları en ideal alternatiflerden biridir. Ancak malzeme kalitesi ve özelliklerine dikkat etmezseniz çocuğunuz için bazı riskler oluşabilir. Nitekim merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletmelerde hazırlanan ürünler zararlı kimyasallar bakımından ciddi riskler taşımakta. Elle temasın ardından sadece deri üzerinde değil, tüm vücuda zarar verebilecek duvar kağıtlarından kesinlikle uzak durmalısınız. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında bu noktaya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Malzeme kalitesi ve özellikleri bakımından en doğru seçimleri güvenilir satış noktaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuğun Yaşı ve İlgi Alanları

Çocuk odaları için duvar kağıdı satın almak isteyen kullanıcılar, internet üzerinden araştırma yaparken önceliği çoğu zaman fiyatlara verme eğiliminde. Oysa çocuğunuzun yaşı ve ilgi alanlarına uygun olmayan ürünleri sırf ucuz olduğu için alırsanız bu durum çocuğunuzu mutsuz eder. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında bu tür püf noktaları önemlidir. Gerçi küçük yaş gruplarında ilgi alanlarını belirlemek kolay değildir. Çocukların değişen algı ve dikkat süreçleri, nelere gerçekten ilgi duyduklarını anlamayı zorlaştırır. Ancak çocuğunuzun belli karakterlere veya konseptlere daha fazla ilgi duyduğunu gözlemlemişseniz duvar kağıdı seçimi konusunda buna dikkat etmenizde yarar var.

Bu bağlamda 3 boyutlu çocuk odası duvar kağıdı modelleri çocuğunuz için iyi bir seçim olabilir. Çünkü bu ürünlerde çocuğunuz, yaşına ve ilgi alanına uygun görselleri daha iyi algılar. Sevdiği çizgi film karakterlerinin görsellerini duvarda üç boyutlu görmesi kendisini yalnız hissetmesini engeller. Üzerinde çocuk teması olan desenli duvar kağıtları için de benzer bir durum söz konusudur. Bu bakımdan çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında bu noktaya özellikle dikkat çekmiş olalım.

Diğer taraftan bebek odası duvar kağıdı çeşitlerinde yaş ve ilgi alanına göre seçim yapma imkanı yoktur. Aileler bu bağlamda daha çok kendi tercihlerine göre seçim yapma yoluna gider. Kimi aileler ise genel temaları tercih eder. Örneğin bebek odası duvar kağıdı çeşitleri arasında dünya haritası teması en yaygın seçenekler arasındadır. Ayrıca farklı çizgi film karakterleri, manzara görselleri, popüler çizgi roman kahramanları da bu bağlamda en yaygın tercihler arasındadır. Bu tür odalarda çocuklar kendilerini daha huzurlu ve mutlu hisseder.

Canlı Renkler ve Çocuk Temaları

Çocukların dünyasında canlı renkler her zaman için daha güçlü bir etkiye sahiptir. Nitekim bebeklerin renkleri algılamaya başlaması ilk 6 aylık dönemde başlar. Ancak renkler arasındaki farkları henüz tam olarak ayırt edemezler. İlk 18 aylık dönemde canlı renklere verdikleri tepkiler daha güçlüdür. Renkleri isimleriyle birlikte öğrenmeleri ise 3 yaşını bulur. Eğer bebek odası için duvar kağıdı seçimi yapmak isterseniz renk gelişimlerinde bu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında bu konu yapacağınız seçimleri doğrudan etkiler. Bebeklerin renk algıları henüz yeni gelişmekte olduğu için canlı renkleri ayırt etmeleri daha kolaydır. Bu sayede dekoratif duvar kağıtları daha dikkat çekici ve eğlenceli hale gelir.

Çocuk temaları için de yine benzer bir durum söz konusudur. Nitekim soyut tasarımları algılamak küçük çocuklar için daha zordur. Oysa çocuk temaları söz konusu olduğunda bunlar gerçeklik algısını güçlendirir. Canlı renklerle birleşen çocuk temaları mekanın enerjisini artırır. Daha ileri yaşlar için ise soyut tasarımlara sahip duvar kağıtları daha iyi bir seçim olabilir. Çok renkli alanlar ileri yaş grupları için dikkat dağıtıcı, hatta stres kaynağı haline gelebilir. Bu gibi konularda karar almadan önce çocuğunuzun tercihlerine de dikkat etmenizde yarar var. 

Diğer taraftan çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi kapsamında şuna da dikkat çekmek isteriz. Çocukların hayatı oyun yoluyla öğreniyor olmaları tema seçimini önemli hale getirmekte. Çocuğunuzun daima iyi ve güzel şeylere yönelmesi için temaların da bu yönde olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuklarda zararlı alışkanlıklara yol açabilecek temalar bu bağlamda iyi bir seçim değildir. Dilerseniz dünya haritası temalı çocuk odası duvar kağıdı ve benzeri ürünlerle çocuğunuzun birçok konuda farkındalıklarını artırabilirsiniz.

Uyku Ortamına Uygun Tema Seçimi

Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi kapsamında dikkat çekmek istediğimiz bir diğer konu çocukların uyku sağlığıdır. Seçeceğiniz duvar kağıdı temasının ortamdaki enerjiyi genel olarak artırması iyi bir durumdur. Ancak çocukların öğle uykusuna dalmasını zorlaştırmaması ve dikkat dağıtmaması gerekir. Çocuk motifleriyle süslü ve parlak renkli temalar uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu nedenle uyku alanı özelinde daha farklı temaları tercih edebilirsiniz. Nitekim yumuşak renklere sahip ve daha basit temalar çocukların uyku sağlığı için daha faydalıdır. 

Konsept Tutarlılığı ve Bütünlük 

Duvar kağıdı seçimlerinde konsept tutarlılığı ve bütünlük görsel algı açısından son derece önemlidir. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi içinde bu konuya da kısaca temas etmek istiyoruz. Konsept tutarlılığından yoksun dekorasyon stilleri görsel algı üzerinde büyük bir yük oluşturur. Bu tür ortamlarda sadece yetişkinler değil, çocuklar da kendilerini huzurlu hissedemez. Odanın genel renk seçimi ile uyumlu konseptler bütünlüğü pekiştirir.

Bu bakımdan yatak örtüsü, perde, halı ve diğer mobilyalarla uyumlu konseptler bütünlük konusunda çok daha güçlü bir algı yaratır. Çocuk odası duvar kağıdı modelleri arasında seçim yaparken bu bütünlüğe özellikle dikkat etmenizde yarar var. Çocuğunuz eğer süper kahramanlar temalı ürünlere ilgi duyuyorsa tüm odanın konsept tutarlılığına sahip olması faydalı olacaktır. Bu bağlamda Tom ve Jerry temalı bir oda için Tom ve Jerry temalı çocuk odası duvar kağıdı iyi bir seçimdir.

Oda Büyüklüğü ve Genişlik 

Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında oda büyüklüğü ve genişlik konusuna da dikkat çekmekte yarar görüyoruz. Tüm duvar kağıdı çeşitleri dekorasyonda belli bir görsel algı yaratır. Ve bu algılar mekanın büyüklüğü ile genişliğinden fazlaca etkilenir. Duvar kağıdı seçimini yanlış yapmanız durumunda odanız olduğundan daha küçük görünür. Bu bağlamda örneğin küçük odalarda büyük boy konsept temalar iyi bir seçim değildir. Oysa geniş odalarda 3 boyutlu temalar derinlik algısı bakımından en uygun seçeneklerden biridir. Baskılı çocuk odası duvar kağıdı seçimlerinizde bunlara da dikkat etmenizde yarar var. 

Isı ve Ses Yalıtımı 

Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi konulu bu yazımızda konuya ilişkin dikkat çekmek istediğimiz bir diğer nokta şudur. Duvar kağıtları ısı ve ses yalıtımı için de oldukça kullanışlı ürünlerdir. Isı kaybı yüksek ortamlarda duvar kağıtları mekandaki ısının korunmasına yardımcı olur. Gürültülü ortamlarda da yine duvar kağıtlarıyla sesin şiddetini azaltmak mümkündür. Ancak bunun için elbette ki kağıdın hammaddesinin kaliteli ve bu konuda yeterli olması gerekir. Piyasada her üründe bu özellikleri bulmak mümkün değildir. Ve tabii bu özellikler maliyetlerin de artmasına neden olduğu için her zaman tercih edilmeyebilir. 

Kolay Uygulanabilirlik 

Çocuk odası için duvar kağıdı seçiminde doğru ürünü seçmek kadar uygulamayı da doğru yapmak önemlidir. Bu noktada uygulama özellikleri kritik önemdedir. Eğer uygulamayı siz yapacaksanız duvar kağıdının bu süreçte işlerinizi kolaylaştırması gerekir. Bu da ancak kaliteli malzeme seçimiyle mümkündür. Nitekim bazı duvar kağıtları kendinden yapışkanlıdır. Bu durum bir yönüyle ayrı bir yapıştırma maliyeti yaratmaz. Ancak uygulayıcının el hareketlerine dikkat etmesini gerektirir. Tutkallı duvar kağıtları için de belli bir el alışkanlığı gerekir. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında buna da dikkat çekmiş olalım. Bu konularda kendinize güvenmiyorsanız çevrenizden yardım almanızda yarar var.

Kolay Temizlenebilirlik 

Çocuk odası için duvar kağıdı seçiminde önemli noktalardan biri de kolay temizlenebilirliktir. Çocuk odalarında istenmeyen durumlarla sıkça karşılaşmak mümkündür. Satın almayı düşündüğünüz duvar kağıdının temizlik imkanı kolaysa bu bağlamda sorun yaşamazsınız. Ne var ki bu her zaman için söz konusu değildir. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında şu noktanın da altını çizmekte yarar görüyoruz. Su direnci düşük ve kalitesiz duvar kağıtları basit bir silme işleminde bile hemen kabarmaya başlar. Birkaç ovma hareketinin ardından yüzeyde meydana gelen renk atması da estetik yönden ciddi bir sorundur. Çocuğunuz için duvar kağıdı siparişi verirken bu konuya da dikkat etmenizde yarar var.

Bu bağlamda dikkat çekmek istediğimiz bir diğer nokta, vinil kaplı kağıtları kolay silme imkanıdır. Bu yüzden vinil çocuk odası duvar kağıtlarına ilgi diğerlerine oranla daha yüksektir. Üstelik küf yapmamaları ve uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sağlamaları da gördükleri ilgiyi artırmakta. Dolayısıyla çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında şunu vurgulamakta yarar var. Hiçbir duvar kağıdı çeşidini sırf tasarımı veya fiyatı nedeniyle satın almamalısınız. Seçtiğiniz ürün kolay temizlenme imkanına sahip değil ise kısa süre içinde sizi mutsuz etmeye başlayabilir. Temizlik konusunda daha iyi imkanlar sunan ürün çeşitlerini ise uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanmanız mümkün.

Dayanıklılık ve Uzun Ömürlülük 

Duvar kağıtları her ne kadar sezonluk ürünler gibi görünse de aslında uzun süreli kullanımlar için de uygun özelliktedir. Ürünü satın almadan önce bileşimini incelerseniz dayanıklılık ve uzun ömürlülük bağlamında daha güzel seçimler yapabilirsiniz. Nitekim duvar kağıtları esasen kağıt tabanlıdır. Ancak bu ürünlerin tek hammaddesi kağıt değildir. Vinil kaplı duvar kağıtları bu bağlamda en uygun seçenekler arasındadır. Ayrıca dokuma duvar kağıtları da uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sunar. İnce kumaşlar veya elyafla kaplı çocuk odası duvar kağıtları yalnızca uzun ömürlü değildir. Özel dokuları sayesinde odanın atmosferini de zenginleştirir. 

Diğer taraftan tekstil duvar kağıdı çeşitleri gerçek kumaş veya kumaş benzeri malzemelerle kaplı kağıt tabanlı bir duvar kağıdı çeşididir. Dayanıklılık ve temizlik bakımından bu ürünleri de değerlendirmenizde yarar var. Cam fiber duvar kağıdı çeşitleri de son yıllarda çocuk odası duvar kağıdı çeşitlerinde öne çıkmakta. Özel cam lifleri ile güçlendirilmiş bir kağıt tabanına sahip olmaları bu ürünleri daha dayanıklı hale getiriyor. Aynı zamanda da ateşe ve yangın riskine karşı koruyor. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında bu tür farklılıkların da altını çizmekte yarar görüyoruz. 

Çocuk Odası Duvar Kağıdı Fiyatları

Son yıllarda üretim maliyetlerinde yaşanan artışlar her alanda kendisini gösteriyor. Bu durum çocuk odası için duvar kağıdı üretimi gerçekleştiren firmaları da etkiliyor. Buna bağlı olarak fiyatlar sürekli artıyor. Bu nedenle aileler en uygun fiyatlı çocuk odası duvar kağıdı çeşitlerini araştırıyor. Bununla birlikte çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberi bağlamında şu noktayı özellikle vurgulayalım. Fiyatlar tercihler üzerinde her zaman tek belirleyici değildir. Kalite düzeyi yüksek, çocuğunuzun beğenilerine hitap eden ürünler için bütçe imkanlarınızı zorlayabilirsiniz. 

Güvenilir Satış Noktaları

Her alanda olduğu gibi duvar kağıdı üretiminde de işini iyi yapmayanlar var. Ürünlerde kalitesiz hammadde kullanmak ve zararlı kimyasallara yer vermek gibi konular satış kanallarının güvenilirliğini önemli hale getirmekte. Çocuk odasının yanı sıra bebek odası duvar kağıdı çeşitleri için de aynı durum geçerlidir. Çünkü doğrudan temas olmasa bile sırf solunum yoluyla da bazı kimyasallar bebeğe zarar verir. Çocuk odası duvar kağıdı satın alma rehberimizde bu konunun da altını özellikle çizmek istedik.

Etulle olarak uzun yıllardır ev dekorasyonu alanında üretim gerçekleştirmekteyiz. Temel faaliyet alanımız olan mekanik perde sistemleri ve akıllı perdelerin yanı sıra başka ürün gruplarında da üretime devam ediyoruz. Bu bağlamda çocuk odası duvar kağıtları grubunda geniş bir ürün çeşitliliğimiz mevcut. Çocuğunuzun tercih ve beğenileri ile bütçenize en uygun duvar kağıtlarımızı incelemek için sitemizde Duvar Kağıdı kategorisinde yer alan Çocuk Odası Duvar Kağıdı sekmesini tıklayabilirsiniz. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK