Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Plise Perde Hakkında A’dan Z’ye Bilgiler

Plise perde çeşitleri son yılların en popüler perde çeşitlerinden biri. İster evlerde olsun isterseniz ofisler, oteller veya kamu kurumlarında plise perde modellerine sıkça rastlamak mümkün. Mekanik perde çeşitleri arasında bu perdeler birkaç bakımdan daha avantajlıdır. Her şeyden önce kurulumu oldukça kolay. Ayrıca kullanımı ile bakım ve temizlik işleri de oldukça basit. Üstelik diğer mekanik perdelere oranla plise perde fiyatları da daha uygun. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler başlıklı bu yazımızda bu ürünler hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Plise Perde Nedir?

Kısaca ifade edecek olursak plise perde katlanabilir bir yapıya sahip özel bir perde çeşididir. Pencere veya cam kaplamalarında en çok kullanılan perde çeşitlerinden biridir. Nitekim plise perdeler genellikle iç mekanlarda kullanılır ve mekanlara şık bir görünüm katar. Birbirine paralel olarak katlanabilen özel yapısı açıldığında akordeon şekline benzer. Bu yapısı sayesinde kolayca açılıp kapanabilir. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu en önemli noktalardan biridir.

Farklı renk ve tasarımlara sahip bu perdeler birçok dekorasyon stiliyle uyumludur. Bu özellikleri sayesinde en kullanışlı perde çeşitlerinden biridir. Nitekim plise perde türleri arasında en yaygın ürünlerden biri cam balkon plise perdeleridir. Balkon camı perdesi denildiğinde birçok kişinin aklına plise perdeler gelir. Cama yapıştırmalı perde olarak da bilinen bu perdeler son zamanların en yaygın perde türlerinden biridir.

Günümüzde farklı pek çok materyalle plise perde imalatı gerçekleştirilmekte. Bunlar arasında kumaş plise perdeler en çok ilgi gören ürün çeşitlerinden biridir. Bunların yanı sıra polyester, alüminyum, PVC veya tül plise perde çeşitleri de mevcut. Bu materyallerin her biri dekorasyon stiline uygun plise perde seçimi konusunda çeşitli avantajlar sağlamakta.

İster tül olsun isterse PVC perde çeşitleri, dilediğiniz tüm dekorasyon stillerine uygun birbirinden güzel plise perde çeşitlerini piyasada bulabilirsiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler arasında bu önemli bir diğer noktadır. İster cam plise perde çeşitleri olsun isterseniz folyolu plise perdelerde renk, desen ve fiyat seçenekleri oldukça geniştir. Örneğin kancalı plise perde veya karartma plise perde çeşitleri bunlar arasında en çok ilgi gören ürünlerdendir.

Plise Perdelerin Özellikleri Nelerdir?

Hangi tür, ebat veya çeşitte olursa olsun plise perde türlerinin bazı genel özelliklerinden bahsetmek mümkün. Bunlardan ilki ve en önemlisi katlanabilir yapıda olmalarıdır. Nitekim tüm plise perdeler özel katlamaları sayesinde yüzeyde etkili bir kapatma işlemi gerçekleştirir. Bu perdeleri ister pencerede isterseniz cam yüzeyde kullanabilirsiniz. Her iki kullanım şekli de içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye ışık geçişini sınırlar. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler arasında bunlar en önemli özellikleridir.

Plise perdelerin ortak özelliklerinden bir diğeri farklı dekorasyon stillerine uygun seçenekler sunmasıdır. Kullanım alanınız ne olursa olsun dekorasyon stilinize uygun plise perde modelleri ile mutlaka karşılaşırsınız. İster cam balkon plise perde çeşitleri olsun isterseniz mutfak plise perdesi, aradığınız her stilde bir perde çeşidini kolayca bulabilirsiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu çeşitlilik de önemli bir diğer noktadır.

Plise perdelerde farklı kumaş çeşitleri, polyester, tül, PVC veya alüminyum gibi farklı materyaller görmek mümkün. Bu materyaller farklı dekorasyon stilleri ve ihtiyaçlar için en uygun seçeneklere ulaşmayı sağlar. Dolayısıyla plise perdelerin farklı özellikleri sayesinde kendi stil ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünleri kolayca bulabilirsiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu önemli bir konudur. Katlama ve kullanım özellikleri sayesinde bu perdelerle ışığın ister bir kısmını isterseniz tamamını engelleyebilirsiniz.

Plise Perdelerin Avantajları Nelerdir?

Mekanda hem pratik bir kullanım deneyimi sunan hem de şık bir görüntü yaratan plise perde çeşitlerinin birçok avantajından bahsetmek mümkün. Bu avantajların neler olduğunu bilirseniz perde seçimi konusunda daha uygun tercihler yapabilirsiniz. Böylelikle stor perde mi plise perde mi gibi ikilemlerle karşılaşmazsınız. Genel olarak ifade edecek olursak;

 • Plise perdelerin en önemli avantajı kullanım kolaylığıdır. Diğer mekanik perde modelleri arasında montajı en kolay perde çeşididir. Hatta perdeyi açıp kapamak ve mekanda ışık kontrolü yapmak da aynı ölçüde kolaydır.
 • Katlanabilir bir yapıya sahip bu perdelerin görünümü akordeona benzer. Bu özelliği sayesinde bu ürünler en şık pencere kaplama çözümlerinden biri haline gelir. Öyle ki bu ürünleri balkon, mutfak veya salon dekorasyonunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Plise perde modelleri için en önemli avantajlardan bir diğeri ışığı istenen şekilde yönetmeyi sağlamasıdır. Ki bu durum özellikle cam balkon uygulamalarında önemli bir avantajdır. Nitekim giyotin cam sistemi ve diğer pencere çözümlerinde plise perde çeşitleri en uygun perde türlerinden biridir.
 • Işık kontrolünün yanı sıra ısı kontrolü konusunda da plise perdeler diğer mekanik perdeler kadar avantajlıdır. Özellikle yaz aylarında plise perdeler ışığı engelleyerek iç mekanlarda ısı kontrolüne katkı sağlar.
 • Plise perdelerin en önemli avantajlarından bir diğeri temizlik kolaylığıdır. Öyle ki nemli bir bez veya temizlik süngeriyle bu perdeleri temizlemek mümkündür. Dilerseniz perdenizi kasasından çıkarıp yıkamayı da tercih edebilirsiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu önemli bir püf noktasıdır.
 • Desen ve renk çeşitliliğinin fazla olması da plise perdelerin en önemli avantajlarından bir diğeridir. Stor perdelere oranla daha şık süsleme ve detay içeren plise perde modelleri stor perdelerin en iyi alternatiflerinden biridir. Üstelik dayanıklı ve sağlam yapıda olmaları bu perdelere yönelik ilgiyi artırmakta. Kaliteli bir mekanik perde ve yapıştırmalı plise perdeyi uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Plise Perde Nerelerde Kullanılır?

Plise perdelerin kullanım alanları oldukça geniştir. Nitekim bu perdelerin en çok tercih edildiği mekanların başında evler ve cam balkonlar geliyor. Camekan kaplı balkonlarda en iyi pencere kapama çözümlerinden biri olması bu ürünlere ilgiyi artırmakta. Kapatma özelliği ve mahremiyet konusundaki çözümlerinin başarısı plise perde çözümlerini evlerde yatak odaları için bile uygun hale getirmekte. Ayrıca oturma odasından salona, mutfaktan banyoya kadar evlerde pek çok cam yüzeyde bu ürünleri kullanmak mümkün.

Plise perde modelleri evlerin ve balkonların yanı sıra ofis ve ticari alanlar için de uygun çözümler sağlamakta. Mimari açıdan diğer perde çözümleri için uygun olmayan ticari ve endüstriyel ortamlar için plise perdeler uygun seçenekler sunmakta. Ayrıca dekoratif amaçlarla da plise perdelerin sıkça tercih edildiğini söyleyebiliriz. Özellikle modern dekorasyon stilinin tercih edildiği mekanlarda bu ürünler en uygun perde çeşitlerinden biridir. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bunu unutmamalısınız.

Diğer taraftan restoran, lokanta, otel, konaklama tesisleri ve başka birçok mekanda da plise perdelerin geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu görüyoruz. Çok yönlü bir pencere kaplama çözümü olan bu perdelerin kullanışlı ve ekonomik olması bunun en önemli nedenidir. Bu özelliği sayesinde hastaneler, okullar ve kamu kuruluşlarında da bu perdelerin kullanımı oldukça yaygın. Üstelik plise perde fiyatları diğer perde çeşitlerine oranla daha makul. Bu da plise perdelerin daha geniş bir kullanım alanına sahip olmasına katkı sağlıyor.

Plise Perdelerin Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada farklı materyallerden üretilen birçok plise perde çeşidi görmek mümkün. Bu ürünlerden her birinin kendine özgü bazı özellikleri ve avantajları var. Genel olarak bakacak olduğumuzda şunları söyleyebiliriz:

Tül Plise Perdeler: Dekoratif amaçlı plise perde çeşitlerinden biridir. Bu ürünlerin yapımında ince ve hafif tül kumaş kullanılır. Gün ışığını daha az filtreleyen bu perdeler mekanda yumuşak bir ışık geçişi sağlar. Yoğun güneş alan mekanlarda ışık miktarını azaltmak için tül plise perde modelleri daha uygun bir seçimdir.

Opak Plise Perdeler: Opak kumaştan yapılan plise perde çeşididir. Bu perdelerin en önemli özelliği güneş ışığını engellemeleridir. Bu yönüyle opak plise perdeler ışığı önleme ve mahremiyet konusunda daha güçlü çözümler sunar. Bu nedenle bu perdeler en çok otel ve konaklama tesislerinde ilgi görmekte.

Karartma Plise Perdeler: Eğer güneş ışığını tümüyle engellemek istiyorsanız kullanabileceğiniz en ideal perde çözümlerinden biri karartma plise perdelerdir. Bu ürünler de yine opak pliseler gibi daha çok yatak odalarında ve ayrıca çalışma odalarında tercih edilir. Bu perdeler diğerlerine oranla çok daha güçlü bir karartma sağlar.

Folyolu Plise Perdeler: Arka kısmı alüminyum folyo ile kaplı perde çeşitlerine folyolu plise perde denir. Diğer ürünlerden farklı olarak bu perdelerin en önemli özelliği ısı yalıtımı sağlamasıdır. Bu özelliğinden dolayı folyolu plise perde modelleri en çok yaz bahçesi sistemlerinde tercih edilir. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu önemli bir noktadır.

Desenli Plise Perdeler: Piyasada en yaygın plise perdelerden bir diğeridir. Farklı desen ve renklerde üretildikleri için farklı stil tercihlerine uygun seçenekler sunar. İç mekan dekorasyonunda şık bir görüntü yaratmak için siz de bu mekanik perde çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca cam balkon plise perde çeşitleri için de bu ürünler güzel bir seçenektir.

Baskılı Plise Perdeler: Özel baskı yöntemleriyle hazırlanan plise perde çeşididir. Bu ürünler diğer perde çeşitlerinden farklı olarak kişiselleştirilmiş tasarımlar veya görseller içerir. Mekandaki tekdüzeliği kırmak için bu ürünleri de değerlendirebilirsiniz.

Plise Perde Güneşi Engeller Mi?

Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bir konuyu özellikle ele almak istiyoruz. Nitekim plise perdelerin güneşi engelleyip engellemediği birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Aslında tüm perde çeşitleri güneş ışınlarını belli bir noktaya kadar engeller. Ancak bu noktada esas belirleyici perde kumaşının türü ve özellikleridir. Çünkü plise perdelerin güneş ışınlarını etkileyip etkilememesi opaklık derecelerine bağlı olarak değişir.

Plise perde türleri arasında karartma perdesi olarak kullanılan blackout perdeler yoğun bir kumaş yapısına sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı ışığın içeriye geçmesini engeller. Oysa tül plise perdeler için aynı durum söz konusu değildir. Bu perdeler ışığı filtreleyerek geçirir ve yumuşak bir geçiş sağlar. Plise perdelerde opaklık derecesi arttıkça güneş ışığını engelleme konusunda oluşan çözümler artar. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bunları unutmamalısınız.

Diğer taraftan renk seçimi de plise perdelerin güneş ışığını engelleyip engellememe konusunda olanaklarını belirler. Genel olarak ifade edecek olursak koyu renkli perdeler güneş ışığını engelleme konusunda daha başarılıdır. Nitekim koyu renkli plise perdelerin ışığı emme ve geçirmeme gücü daha fazladır. Ayrıca folyo kaplamalı perdeler de güneş ışığını engellemede daha başarılıdır. Bu perdeler aynı zamanda da ısı yalıtımı sağlar.

Plise Perdelerde Desen ve Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Plise perdelerde desen ve renk seçimi yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri mekanın genel dekorasyon stilidir. Ürün seçimi yaparken mekanın genel dekorasyon stiline uygun bir konsept tercih etmeniz daha başarılı bir seçim yapmanızı sağlar. Mekanın renk paleti de bu bağlamda önemli bir konu. Uyumlu konsept ve renkleri seçerseniz daha iyi bir görsel algı oluşturursunuz.

Mekandaki ışık miktarı da bu bağlamda önemli bir kriterdir. Koyu renkli plise perdeler fazla ışık alan mekanlar için daha iyi bir seçimdir. Oysa az ışık alan mekanlarda açık renkli perdeleri tercih edebilirsiniz. Plise cam balkon perdesi çeşitlerinde renkler farklı beğenilere hitap edecek kadar zengindir. Ancak renk tercihi yaparken ortamdaki ışık miktarını mutlaka gözetmelisiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bunu unutmamalısınız.

Plise perdelerde desen seçimi yaparken odak noktası oluşturmak iyi bir seçim olabilir. Nitekim perdenizin desen çeşidine göre mekanda belli bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Ki bu durum hem salon plise perde hem de balkon plise perde seçiminde önemli bir konudur. Tıpkı pileli balkon perdesi çeşitlerinde olduğu gibi bu ürünlerde de desenlerden odak noktası oluşturmak için yararlanabilirsiniz. Hatta daha güçlü bir odak için daha cesur renkleri tercih edebilirsiniz.

Söz konusu olan mahremiyet olduğunda elbette koyu renkli ve karartma özelliğine sahip plise perdeler daha iyi bir seçimdir. Oysa sosyal alanlarda hafif ve tül plise perdeleri tercih edebilirsiniz. Eğer sevdiğiniz belli bir renk ve desen varsa tercihinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Veya dilerseniz özel baskılı perde çeşitlerini de bu bağlamda değerlendirebilirsiniz. Bu ürünler kişiselleştirilmiş tasarımlar veya görseller içerdiği için mekana benzersiz bir stil katar.

Plise Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Plise perde hakkında en çok merak edilen konulardan biri de perde ölçüsünün nasıl alınması gerektiğidir. İster plise cam balkon perdesi olsun isterse diğer perdelerde ölçüyü doğru almak gerekir. Aksi durumda ışığı önlemede güzel bir sonuç oluşmaz. Aynı zamanda da mekanda hoş olmayan bir görüntü açığa çıkar. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu konuyu da kısaca ele alacağız.

Plise perde ölçüsü alırken öncelikle perdeyi kullanacağınız alanın genişliğini ölçün. Cam üzerinde plise perde kullanmak istiyorsanız montaj aparatının genişliğini dikkate almanız gerekir. Bu da montaj aparatının genişliği kadar pay bırakmayı gerektirir. Bu pay genellikle 2 cm dolayındadır. Böylelikle plise perde için genişlik ölçüsünü almış olursunuz. Fakat plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında şuna özellikle dikkat etmelisiniz. Perde ölçüsü alma işlemi sırasında hassas bir ölçüm aleti kullanmalı, yuvarlama yapmamalısınız.

Ardından yükseklik ölçümüne geçebilirsiniz. Bu ölçüm için farklı noktaları değerlendirebilirsiniz. Nitekim perdenizi monte edeceğiniz yer pencere üzeri veya tavana yakın bir nokta olabilir. Perdenizi hangi yükseklikte kullanmak istiyorsanız ona göre ölçüsünü alın. Daha sonra yine genişlik ölçümünde olduğu gibi 2 cm mesafe bırakın. Bu yöntemle alacağınız perde ölçüsü plise perdenizi doğru ve güzel şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Plise Perde Montajı Nasıl Yapılır?

Satın aldığınız plise perdenin montajını nasıl yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız plise perde montajı yapmak oldukça basittir. Öyle ki herhangi bir yardıma gerek kalmadan bu işlemi kendiniz kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Montaj için öncelikle perdenizi ve montaj aparatlarını hazırlayın. Bu aparatlar perdeyle birlikte geleceği için ürün kutusunda yer alacaktır. Ardından, belirlediğiniz montaj yüzeyine uygulama yapmayı başlatabilirsiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu işlem adımlarına dikkat etmelisiniz.

Montaj ve ürün alımı yapmadan önce plise perde ölçüsü alma işlemini doğru şekilde yapmışsanız perde kurulumunu aslında çok kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mekanik perde montajı konusunda doğru ölçü olmazsa olmazlardan biridir. Ayrıca ister cam isterseniz tavan olsun plise perdenizi düz ve sağlam bir yüzey üzerinde kurmalısınız. Pencere kenarları için de yine düz ve temiz bir yüzey gerekir. Yüzeyi netleştirdikten sonra montaj setindeki aparatları kullanıp bağlantı noktasını belirleyin. Yüzeye tutundurma işlemini vida veya yapışkan bant ile gerçekleştirebilirsiniz.

Montaj aparatlarını yerleştirdikten sonra sıra perdeyi takmaya gelir. Bu aparatlar perdenin üst kısmına yerleştirilen ray veya klipslere bağlıdır. Plise perdenizi takarken bunları kullanmalı, montaj aparatlarına bağlarken ürünün düzgün durmasını sağlamalısınız. Eğer aparatları ve perdeyi doğru şekilde sabitlerseniz perdeniz doğru çalışır. Bunu sınamak için perdenizi aşağı ve yukarı yönde hareket ettirerek mekanizmayı test edin. Eğer düzgün çalışmayan bir şeyler varsa perdenizi düzeltmek için bağlantı bileşenlerini gözden geçirebilirsiniz.

Plise Perde Nasıl Temizlenir?

Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında önemli bir diğer konu perde temizliğidir. Aslına bakarsanız bu ürünlerin montajı kadar temizliği de oldukça kolaydır. Ancak yine de bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bunların neler olduğunu bilirseniz plise perde temizliği konusunda sorun yaşamazsınız. Aksi durumda en basit süreçler bile daha yorucu hale gelebilir.

Plise perdenizi temizlerken öncelikle tozları alarak işe başlayabilirsiniz. Eğer düzenli şekilde toz alma işlemi gerçekleştiriyorsanız aslında yüzeyde fazla toz birikmez. Bu da temizlik yapmayı kolaylaştırır. Toz almayı ihmal etmeniz durumunda yüzeye uygulayacağınız nemli bez nedeniyle perde üzerinde çamurlaşma oluşabilir. Bu da temizliği zorlaştırır ve üstelik yüzeyde iz kalmasına neden olabilir. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu konulara özellikle dikkat etmelisiniz.

Toz alma işleminin ardından nemli bir bezle yüzeyi silerek plise perdelerde temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Plise perde cam balkon sistemlerinde çokça kullanıldığı için tozdan etkilenir. Ancak tozları düzgün şekilde alırsanız silme işlemi kolaylaşır. Bu işlem için mikrofiber bez kullanmanız da ayrıca avantaj sağlar. Çünkü bu ürünler sürtünme nedeniyle elektriklenme yapmaz. Yüksek emiş gücü sayesinde cam balkon perdesi plise çeşitlerinin temizliğini kolaylaştırır.

Perde üzerinde leke oluşumu varsa uygun bir leke çıkarıcı kullanmanız gerekir. Bu durumda ürün seçimini perdenizin türüne göre yapmalısınız. Örneğin tül plise perde kullanıyorsanız tül perdeler için leke temizleyici ürünleri kullanmanız gerekir. Bununla birlikte silme işlemi sırasında dikkatli olmalı, yüzeyi nazikçe silmelisiniz. Perdenin fazla nemlenmemesine de dikkat etmekte yarar var. Eğer temizlik için fırça kullanacaksanız bu konuda da yine dikkatli olmalısınız. Yüzeye fazla baskı uygularsanız kumaş zarar görür. 

Plise Perde Fiyatları Ne Kadardır?

Piyasada farklı renk, tasarım, ebat ve kalite özelliklerine sahip birçok plise perde çeşidi görmek mümkün. Dolayısıyla ürün fiyatlarına etki eden farklı birçok kriter mevcut. Bunlara bağlı olarak perde fiyatları değişebilmekte. Ürün özelliklerinin yanı sıra işçilik maliyetleri, nakliye, kur hareketleri gibi konular da perde fiyatlarını etkiler. Bu konuda en güncel ve en doğru bilgileri plise perde satış kanalları üzerinden öğrenebilirsiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bu önemli bir püf noktasıdır. 

Standart plise perde fiyatları son yıllarda artış göstermekte. Bunun en önemli nedeni elbette ki hammadde ve işçilik maliyetlerindeki artıştır. Tabii özel ölçülerde tasarlanan ve farklı ürün seçenekleri sunan bu perdelerde malzeme kalitesi de fiyatları etkiler. Bu bağlamda yapıştırmalı plise perde fiyatları hakkında piyasada farklı seçenekler görmek mümkün. Balkon için perde satın almak istiyorsanız plise perdelerin fiyatları konusunda iyi bir araştırma yapmanızda yarar var. Perakende kanallara oranla online kanallar bu konuda önemli bir kolaylık sağlamakta. 

Plise Perdeler Nereden Alınır?

Bugüne kadar plise perde satın alma işlemi gerçekleştirmemiş olabilirsiniz. Bu yüzden satış kanallarını merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak ifade edecek olursak plise perde satın alma işlemini perakende veya online kanallar üzerinden yapabilirsiniz. Bu kanalların başında perdeciler gelmekte. Bunların yanı sıra ev dekorasyon mağazaları, büyük yapı marketler ve üretici firmalardan doğrudan ya da toplu alım seçenekleri de uygun kanallar arasındadır. 

Plise perde modelleri konusunda en geniş çeşitliliği perakende veya online perdecilerde bulabilirsiniz. Ev dekorasyon mağazalarında çeşitlilik genellikle sınırlıdır. Ürün çeşitliliği konusunda en geniş seçenekleri ise online kanallarda bulabilirsiniz. Üretici firmaların satış siteleri veya pazaryerleri plise perde satın almak için uygun kanallardır. Bununla birlikte pazaryerleri komisyonla çalıştığı için fiyatlar genellikle biraz daha yüksektir. Oysa üretici firmaların satış siteleri maliyet avantajı ve indirim fırsatları nedeniyle daha kârlıdır. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bunları unutmamalısınız. 

Plise Perde Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her üründe olduğu gibi plise perde satın almanın da kendine göre bazı püf noktaları var. Bunlara dikkat ederek ürün alımı gerçekleştirirseniz perdenizi daha uzun süre keyifle kullanabilirsiniz. Bu konuda göz ardı edeceğiniz hususlar ise zaman içinde sizi mutsuz eder. Hatta yeni bir ürün almanızı bile gerektirebilir. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bunları genel olarak ifade edecek olursak; 

 • Plise perde satın almadan önce ilk yapmanız gereken iş perde ölçüsünü doğru almaktır. Nitekim plise perdeler özel ölçülerde üretilir. Yapacağınız yanlış ölçüm ileride sizi çok mutsuz edebilir. Perdenizin genişliğini ve yüksekliğini doğru ölçmek için yuvarlama yapmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. 
 • Ölçünüzü doğru aldıktan sonra malzeme türü ve kalitesine karar vermelisiniz. Bu konuda dayanıklılık en önemli ölçüttür. Ürünü eğer yoğun güneş ışığı alan bir mekanda kullanacaksanız kalitesiz ürünler kısa sürede deforme olacaktır. Bu da yeni bir maliyet yaratır. 
 • Ürünün malzeme türü ve kalitesini belirledikten sonra opaklık derecesine de karar vermelisiniz. Opaklık için farklı ölçütlerden hareket edebilirsiniz. Mekanda eğer ışığı önlemek değil de yumuşatmak isterseniz tül plise perdeler iyi bir seçimdir. Fakat ışığı tümüyle önlemek istiyorsanız karartma plise perdeleri tercih etmelisiniz. Nitekim blackout plise perde çeşitleri bu bağlamda en doğru seçimdir.
 • Ürünlerin montaj şekli de bu bağlamda önemli bir diğer kriterdir. Yapıştırmalı, vidalı, kancalı veya diğer çeşitlerde plise perde satın almadan önce ürünün montaj şekline de özellikle dikkat etmelisiniz. Plise perde hakkında A’dan Z’ye bilgiler bağlamında bunu unutmamalısınız.
 • Plise perdelerin fiziksel özellikleri kadar estetik özellikleri de önemlidir. Dekoratif plise perdeler söz konusu olduğunda renk ve tasarım özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Mekandaki dekorasyon stiline ve renk uyumuna dikkat ederseniz bu konuda daha başarılı seçimler yapabilirsiniz. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK