Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Ahşap Jaluzi Perde Montajı ve Kurulumu

Birbirinden güzel seçenekleriyle ahşap jaluziler dekoratif ve oldukça kullanışlı bir perde çeşididir. Mekanda zarif ve sıcak bir görüntü yaratan bu ürünler birçok dekorasyon stiliyle uyumludur. Bununla birlikte perde montajı ve kurulumu özel bir dikkat gerektirir. Montaj sırasında oluşacak küçük bir hata bile hem estetik açıdan kötü bir durum yaratır hem de kullanım güçlüğüne yol açar. Peki ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda konuya ilişkin faydalı bilgiler paylaşacağız.

Montaj ve Kurulum İçin Gerekli Malzemeler

Ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu hem dikkat hem de sabır gerektiren bir iştir. Aşağıda bahsedeceğimiz adımları uygulamadan önce bunu unutmamalısınız. Aceleyle yapacağınız her hamle, ahşap jaluzi perde modelleri için çeşitli sorunlara yol açar. Tabii bu konuda yeterli bilgi ve deneyiminiz olmayabilir. Eğer montaj ve kurulum konusunda zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız profesyonel çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Peki ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu için gerekli malzemeler nelerdir? Bu malzemeler en temelde matkap, vida ve dübel seti, montaj klipsleri, tornavida, kalem, metre ve su terazisidir. Metre yerine dilerseniz cetvel de kullanabilirsiniz. Fakat kaydırma yapmamaya dikkat etmelisiniz. Jaluzinizi eğer duvara monte etmek istiyorsanız dübel setine ihtiyacınız olacaktır. Diğer montaj şekillerinde dübel setine gerek olmayabilir.

Bu malzemelere ek olarak montaj sırasında iyi bir merdiven kullanmanızı da tavsiye ederiz. Çünkü ahşap jaluzi perdeler diğer perde çeşitlerine oranla ağır perdelerdir. Alt ve üst ray sistemleri, lameller ve diğer bileşenleri bir süre sonra kolu yormaya başlar. Montaj işlemi sırasında yüksekliği en güzel şekilde ayarlamak için iyi bir merdiven kullanmanızda yarar var.

Montaj Yerini Seçme

Ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu için kritik konulardan biri montaj yerini doğru seçmektir. Bu noktada farklı seçeneklerden yararlanmak mümkün. Nitekim pencere üzeri ve pencere içi montaj seçenekleri ahşap jaluzilerde en yaygın montaj yerleri arasındadır. Ne var ki en dayanıklı ve kullanışlı montaj seçeneği beton tavana montaj şeklidir. Çünkü jaluzilerin yukarı ve aşağı yönlü hareketlerinin sorunsuz gerçekleşmesi için beton gibi dayanıklı bir montaj yerine ihtiyaç vardır. Ve bu durum, ahşap jaluzi perde satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında önemli bir noktadır.

Severek satın aldığınız jaluzi perdenizi pencere üzerine monte etmeniz perdenin düzgün durmamasına yol açabilir. Benzer şekilde, tuğla duvarlara montaj şekli de beton kadar iyi sonuçlar vermemekte. Dahası, ahşap jaluzinizin düzgün çalışması için pencere üzerindeki cam kollarına temas etmemesi gerekir. Bunu sağlamanın en etkili yolu ise ahşap jaluzi perde montajını beton tavana yapmaktır. Doğru yere karar verdikten sonra montaj malzemelerinizi kullanarak işleme başlayabilirsiniz.

Ahşap Jaluziyi Montaja Hazırlama

Montaj için doğru noktayı belirledikten sonra jaluzinizin paketini açıp ürünü montaja hazırlayabilirsiniz. Setin içinde ahşap lamellerin yanı sıra metal ayaklar, alt ve üst raylar, çekme ipi ve kilitleme mekanizması yer almaktadır. Setin paketini açıp içindeki ürünleri çıkardığınızda bu parçaları kolayca görürsünüz. Jaluzi perdenizi montaja hazırlarken, setin içindeki metal ayakların pencere koluna değmeyecek şekilde ölçümünü sağlayın.

Bu işlemin ardından perdenizin pencere kenarlarından ne kadar taşacağına karar vermelisiniz. Bu konuda 10 cm yeterli bir mesafedir. Tabii montaj yeri ile pencere arasında yeterince boşluk bırakmayı da ihmal etmemelisiniz. Ardından metal ayakları nereye monte edeceğinize karar vermeniz gerekmekte. Metal ayağın yeri ise perde ipi ile mekanizma arasında olmalı. Geniş perdelerde ise metal ayak, perde ipinin sağına veya soluna denk gelebilir. Metal ayakların tavanda olması gereken yerini işaretledikten sonra matkap yardımıyla tavanı delebilirsiniz.

Jaluzinin Ray Montajı 

Ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu sırasında gerekli dübel ve vidalar setin içinde yer almaktadır. Metal ayakları matkapla açtığınız deliklerin içine dübel yardımıyla monte ettikten sonra işleme üst ray montajıyla devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için rayı öncelikle düzgün şekilde hizalamalısınız. Ardından üst rayı vidalayarak sabitleyin. Üst ray montajı bittikten sonra ahşap jaluzinizin alt rayının montajına geçebilirsiniz. Bunu yapmak için alt rayı üst rayın altına yerleştirip vidalarla sıkıştırmanız yeterli.

Bu aşamada vidalara ve sabitleme işlemine özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü esnek ve gevşek vidalar bir süre sonra ahşap jaluzi perdenizin düzgün çalışmamasına neden olur. Perdenizi metal ayaklara taktığınızda perdeniz düzgün durmuyorsa montaj sırasında vidalarda kayma oluşmuş olabilir. Metal ayakların vidaları düzgün şekilde monte edilmişse sabitleme vidalarını kullanarak ahşap jaluzi perdenizi sabitleyebilirsiniz. Bunu yapmak için paket içindeki alyan anahtarı kullanabilirsiniz.

Jaluzilerin Takılması ve İp Uzunluğu

Ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu konusunda en güzel sonuçları almak için jaluzi lamellerini üst ray kanalına düzgün şekilde yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde jaluziniz sorunsuz çalışmaz. Montaj ve kurulum başarılı gerçekleşmişse jaluzileri düzgün şekilde açıp kapamanız gerekir. Herhangi bir kayma veya gevşeme varsa tam hizalanma oluşmaz. Bu da görüntü kirliliği ve kullanım güçlüğü yaratır.

Bu bağlamda önemli konulardan biri de perde montajı ve kurulumu sırasında ip uzunluğunu doğru ayarlamaktır. Nitekim jaluzilerde hareketi sağlayan çekme ipinin uzunluğu önemlidir. Çekme ipi lamelleri yukarı veya aşağı yönde hareket ettirir. Bu uzunluğu doğru ayarlarsanız jaluzi perdenizi kolayca kullanırsınız. Herhangi bir nedenle kullanım güçlüğü yaşamanız durumunda ise jaluzi ipinin uzunluğunu yeniden ayarlamayı ihmal etmemelisiniz.

Montaj ve Kurulum Kontrolü 

Yukarıdaki işlemleri doğru şekilde yaparsanız ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu sorunsuz şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Son adımda perdenizi kontrol etmeli, herhangi bir işlemde sorun varsa bu sorunu gidermelisiniz. Bazı durumlarda pencere ölçüsü yanlış alınmış olabiliyor. Benzer bir durum pencere kapısı üzerine ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu için de geçerli olabilir. Pencere veya kapı çerçevesine ya da kasasına monte edilen jaluzi perdelerde kayma sorunu sık rastlanan bir durumdur.

Beğenerek satın aldığınız ahşap jaluzinizin pencerenizde daha güzel görünmesi için su terazisiyle kontrol iyi bir yöntemdir. Nitekim jaluzinizi klipslere yerleştirdikten sonra düz olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri su terazisi kullanmaktır. Duvara montaj seçenekleri için de yine montaj braketlerinin düzgün olup olmadığını anlamak için su terazisi oldukça kullanışlı bir araçtır. Her şey yolundaysa ve kontrol mekanizması düzgün çalışıyorsa ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu başarılı şekilde gerçekleşmiş demektir.

Ahşap Jaluzi Perde Montajı ve Kurulumu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda paylaştığımız bilgiler doğrultusunda ahşap jaluzi perde montajı ve kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini madde madde kısaca şu şekilde ifade edeceğiz:

  • Her şeyden önce tüm ölçüleri doğru almaya, işaretlemeleri düzgün yapmaya dikkat etmelisiniz. Bu konuda en küçük bir ihmal, ahşap jaluzinizin güzelliğine gölge düşürür. 
  • Ölçümlerde hem perdenizin genişlik ve yüksekliğini, hem de montaj yerini titizlikle belirlemelisiniz. Bu sayede perdeniz çok daha estetik bir görünüm kazanır. Tabii ahşap jaluzi perde siparişi verirken doğru ölçüler almaya da özellikle dikkat etmelisiniz.
  • Ürünü monte etmeye başlamadan önce kullanım kılavuzunu mutlaka okumalısınız. Bu sayede ürünün montajı ve kurulumu hakkında en doğru bilgilere sahip olursunuz. Ahşap jaluzilerin bazı çeşitlerinde montaj ve kurulum yöntemleri farklılık gösterebilmekte. 
  • Ahşap jaluzilerin pencere içine veya tavana montaj şekilleri farklıdır. Hatta bazı montaj şekilleri markadan markaya değişiklik gösterir. Bu konuda sorun yaşamamak için ürünün kullanım kılavuzunu dikkatle incelemelisiniz. 
  • Ahşap jaluziniz için en doğru montaj noktasını bulmakta zorluk çekiyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz. Bu konuda daha önce herhangi bir deneyiminiz olmamışsa deneme yanılma yöntemi yerine profesyonel çözümlerden yararlanabilirsiniz. 
  • Montaj sırasında jaluzi braketlerini doğru şekilde monte edemezseniz perdeniz düzgün ve dengeli bir görünüme sahip olmaz. Ayrıca tavana montaj sırasında dübel kullanmamak hem kaza hem de kayma riski yaratır. 
  • Tüm işlemler sırasında vidaları yeterince sıkmaya, boşluk veya gevşeklik bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki perdeniz güvenli bir kullanım deneyimi sağlamaz. 
  • Perdenizin montajının düzgün olup olmadığını anlamak için su terazisiyle kontrolünü sağlamalısınız. Çıplak gözle belli olmayan kayma veya eğrilikler bu sayede daha kolay anlaşılır. 
  • Ahşap jaluzilerde açma ve kapama işleminin düzgün çalışması için kontrol mekanizmasının doğru şekilde monte edilmiş olması gerekir. Kontrol işlemi sırasında perdeyi açıp kaparken zorluk çekiyorsanız kontrol mekanizmasını gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK