Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Runner Örtüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yemek odası dekorasyonunda runner çeşitlerinin ayrı bir güzelliği var. Son zamanlarda sofralarda giderek daha fazla yer bulmaya başlayan runnerlar ince ve uzun bir masa örtüsü çeşididir. Masa sunumuna ve süslemelere zarafet katan bu örtülerin nakışlı, baskılı, pamuklu, keten, polyester ve daha pek çok çeşidi var. Yemek odası dekorasyonunuzla uyumlu bir runner örtüsü kullanarak mekanda çok daha şık bir görüntü yaratabilirsiniz. Bugüne kadar runner çeşitlerini henüz denemediyseniz konuya ilişkin merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Runner Örtüsü Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse runner örtüsü, yemek masası dekorasyonunda kullanılan şık bir masa örtüsü çeşididir. Bu örtüler genellikle pamuk, keten veya polyesterden üretilir. Bunların yanı sıra hasır veya keçe gibi farklı materyaller de runner üretiminde tercih edilmekte. Bu örtüler klasik masa örtülerinden farklı olarak ince ve uzun bir şekle sahiptir. Yemek masasında düzeni sağlamaya yardımcı olan bu örtüler sofra düzeninde şık bir dekoratif katman oluşturur. Tercihe göre masanın orta noktasında veya yemek alanlarında odak noktası meydana getirir.

Runner masa örtülerini ister özel günlerinizde isterseniz misafir ağırlamada kullanabilirsiniz. Küçük bir dokunuşla mekanın havasını değiştiren bu örtüler yemek alanını ve ortamı dekore etmek için oldukça kullanışlıdır. Yemek odası dekorasyonunuzla uyumlu runner çeşitleri hem daha şık bir görüntü yaratır. Hem de misafirlerinize verdiğiniz değerin yansımasını sunar. Renk ve desen çeşitliliğinin fazla olması her zevke uygun bir runner bulma imkanı sağlar. Siz de bu seçenekler arasında beğenilerinize en uygun ürünlerle şık bir yemek odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Runner Örtüsünün Özellikleri Nelerdir?

Piyasada farklı markaların farklı modellerde birçok runner masa örtüsü çeşidini bulmak mümkün. Genel olarak incelediğimizde bu örtülerin bazı ortak özellikleri olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca ifade edecek olursak bu özellikler şu şekildedir:

 • Runner örtüleri yemek masasını şık bir şekilde dekore eder. Klasik masa örtülerine oranla daha farklı ve modern bir görüntü yaratır.
 • Bu örtülerin en yaygın kullanım şekli yemek masasının uzunluğu boyunca serme şeklindedir. Dileyen kullanıcılar farklı katlama şekilleriyle değişik stilleri de tercih edebilir.
 • Şekilleri genellikle dikdörtgen biçimindedir. İnce ve uzun yapılarıyla mekanda kendilerini gösterirler. Ebatları farklı olsa bile ince ve uzun yapıları genellikle aynıdır.
 • Yemek masasında düzeni sağlamak için oldukça kullanışlıdır. Masanın ortasına veya yemek alanlarına vurgu yaparak odak noktası oluştururlar.
 • Materyal, renk ve desen seçeneklerinin fazla olması her zevke uygun bir runner masa örtüsü bulmayı kolaylaştırır. Nitekim sade renklerden desenli modellere, modern tasarımlardan geleneksel motiflere kadar bu konuda birçok seçenek bulmak mümkün.
 • Runnerlardaki bu çeşitlilik aynı zamanda da masa dekorasyonunu kişiselleştirme imkanı sağlar. Mekanın atmosferini zenginleştiren bu örtüler misafir ağırlamayı daha şık ve özel hale getirir.

Runner Örtüsü Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada en çok ilgi gören runner çeşitlerini farklı bağlamlarda farklı şekilde sınıflamak mümkün. Bunlar arasında materyal, renk, desen ve ebat seçenekleri en yaygın olanlarıdır. Tarzınıza ve bütçenize uygun runner alışverişi yapmadan önce ürün çeşitleri hakkında araştırma yapmanızda yarar var. En çok satan runner masa örtülerini genel özellikleriyle birlikte şu şekilde ifade edebiliriz:

Pamuklu Runner Örtüleri: Pamuktan üretilen runner çeşitlerine pamuklu runner örtüsü denir. Bu örtülerin en önemli özelliği doğal ve nefes alabilen bir yapıda olmalarıdır. Aynı zamanda da oldukça hafif bir runner çeşididir.

Polyester Runner Örtüleri: Üretiminde polyester kullanılan runner çeşidine polyester runner örtüsü denir. Bu örtülerin en önemli avantajı daha dayanıklı bir örtü çeşidi olmalarıdır. Üstelik temizlik konusunda da pratik çözümler sunar. Ayrıca pamuklu runnerlara oranla daha parlak bir görünüme sahiptir.

Keten Runner Örtüleri: Ketenden üretilen runner örtüsü çeşitlerine keten runner denir. Bu örtüler diğerlerine oranla daha zarif bir görünüme sahiptir. Ancak kolay kırışırlar. Bu yüzden kullanım sırasında özen gerektirirler.

Hasır Runner Örtüleri: Doğal hasır veya hasır görünümlü materyallerden yapılan runner çeşitlerine hasır runner denir. Bu runnerlar özellikle rustik, bohem veya country gibi doğal dekorasyon stillerinde ilgi görür. Doğal tema içerdiklerinden çevre duyarlılığı yüksek kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilirler.

Keçe Runner Örtüleri: Keçe malzemeden üretilen runner örtüsü çeşitleridir. Bu ürünler özellikle kış ayları için kullanıma daha uygundur. Ancak kişiselleştirilmiş bir sofra deneyimi için yılın farklı zamanlarında da tercih edilebilir.

Nakışlı ve Dantel İşlemeli Runner Örtüleri: Kenarları dantel işlemeli olan nakışlı runner çeşididir. Runner çeşitleri arasında bu ürünler sofra dekorasyonuna hem geleneksel hem de modern bir hava katar.

Baskılı Runner Örtüleri: Farklı baskı yöntemleri ve desen çeşitlerine sahip runner örtüleridir. Piyasada bu bağlamda geniş bir ürün yelpazesi bulmak mümkün. Özellikle çiçek desenleri ve geometrik desenler baskılı runnerlarda en yaygın desen çeşitleridir.

Runner Nerelerde Kullanılır?

Bugüne kadar runner masa örtüsü kullanmamış olabilirsiniz. Bu yüzden runnerların kullanım alanlarını merak ediyor olabilirsiniz. Runnerların temel kullanım alanı elbette ki yemek masalarıdır. Ancak imkanlar bununla sınırlı değil. Mekanda farklı dekoratif uygulamalar yapmak için runnerları farklı şekillerde de kullanabilirsiniz.

Runner örtülerinin ilk ve en önemli kullanım alanı yemek masalarıdır. Masanın ortasına veya uzunlamasına yerleştireceğiniz şık bir runner örtüsüyle yemek masanıza zarif bir dokunuş yapabilirsiniz. Yemek masalarının yanı sıra konsollar da runnarların en çok kullanıldığı alanlardan biridir. İster oturma odası ve salon olsun, isterseniz hol ve diğer ortamlarda konsol üzerinde runner örtüsü kullanarak şık bir görüntü yaratabilirsiniz.

Runner çeşitlerinin alternatif bir diğer kullanım alanı da tezgah ve komodin üstleridir. Örneğin yatak odası komodinleri gipürlü runner çeşitleri için ideal bir kullanım alanıdır. Ayrıca mutfak tezgahları da runner örtüleri için alternatif bir kullanım alanıdır. İster yatak odası olsun isterseniz mutfağınıza şık bir dokunuş yapmak için runner örtülerini kullanabilirsiniz.

Runnerların alternatif kullanım şekilleri bunlarla sınırlı değil. Dolap ve raflar, giriş ve holler, etkinlik masaları, servis sehpaları ve daha pek çok yüzeyde runner masa örtülerini kullanabilirsiniz. Böylelikle bu yüzeylere de dekoratif bir dokunuş yapabilir, mekanın enerjisini yükseltebilirsiniz.

Runner Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Piyasada farklı pek çok ebatta runner bulmak mümkün. Kişisel tercih ve beğenilere göre yemek masası için runner örtüsünün uzunluğu değişebilir. Bu noktada önemli olan masa ebadı ile runner ebadının uyumlu olmasıdır. Tıpkı Amerikan servisi çeşitlerinde olduğu gibi masa uzunluğuna bağlı olarak ideal runner ölçüsü değişir. Masanın her iki ucundan belli bir düzeyde sarkan runner çeşitleri şık bir görüntü yaratacaktır. Ancak ebat konusunda olduğu gibi sarkma uzunluğu konusunda da genel bir standarttan bahsedemeyiz.

Runner Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Runnerlar hakkında bilmeniz gereken konulardan biri de temizlik yöntemleridir. Ve bu da aslında ürün çeşidiyle yakından ilgilidir. Çünkü runner örtüsü çeşitlerinin temizlik yöntemleri kumaş çeşitlerine bağlı olarak değişmekte. Bu noktada en doğru bilgileri ürünün yıkama talimatı etiketlerinde görebilirsiniz. Bu kısımda verilen bilgilere uygun şekilde temizlik sağlarsanız runnerınızı herhangi bir kayıp yaşamadan temizleyebilirsiniz. 

Genel olarak baktığımızda runner çeşitlerinin birçoğunu makinede yıkamak mümkün. 30 derecede ve günlük programda birçok runner çeşidini yıkayabilirsiniz. Makinede yıkama için uygun olmayan runnerınızı elde ılık suyla ve sıkma yapmadan yıkayabilirsiniz. Ve tabii hassas çamaşır deterjanı kullanmanızda da yarar var. Böylelikle üründe herhangi bir hasar oluşmaz. Runnera zarar vermemek için temiz bir sünger veya bez kullanarak nazik dokunuşlarla silme işlemi yapabilirsiniz. Ardından suyu süzdürüp sıkma yapmadan kurumaya bırakabilirsiniz. 

Makinede yıkanabilen runner çeşitleri için dilerseniz soğuk suda yıkama seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylelikle üründe herhangi bir renk kaybı riski oluşmaz. Kullanacağınız hassas çamaşır deterjanının sıvı olması da bu bağlamda iyi bir seçimdir. Durulama işlemi sırasında da yine soğuk su tercih edebilirsiniz. Runner üzerinde leke varsa bu durumda da yine hassas davranmalısınız. Ürünün üzerine leke çözücü uygulamadan önce küçük bir kısmında test yaparsanız olası sonuçları daha sağlıklı değerlendirme imkanınız oluşur.

Runner Örtüsü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her işte olduğu gibi runner satın almanın da kendine özgü bazı püf noktaları var. Bunların neler olduğunu bilirseniz runner satın alırken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tarzınıza ve bütçenize en uygun ürünü bulduğunuzda bu ürünle daha keyifli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. Genel olarak ifade edecek olursak runner örtüsü satın alırken;

 • Öncelikle runner çeşitlerini çok iyi tanımalı, tarzınıza uygun runnerları dekorasyon stilinizle uyumlu şekilde seçmelisiniz. Ürünleri tanıdıkça ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçmeniz kolaylaşır. 
 • Ürünün kumaş türü ve ebatlarına doğru karar vermelisiniz. Yerine göre pamuklu, sentetik veya keten runnerlar daha iyi bir seçim olabilir. 2024 ev dekorasyon trendleri arasında işlevsellik ve konfor ön planda.
 • Satın almayı düşündüğünüz runner çeşidi dekorasyon stilinizle mutlaka uyumlu olmalı. Yemek odası dekorasyonunuzla uyumlu bir görüntü yaratmayan runnerları uzun süre keyifli şekilde kullanamazsınız.
 • Runnerın kaliteli ve dayanıklı olması daha uzun süreli bir kullanım sağlar. Sağlam dikiş ve dokuma özelliklerine sahip runner örtülerini tercih etmelisiniz. 
 • Runner ile birlikte eğer masa örtüsü kullanıyorsanız runner uzunluğunun masa örtüsü uzunluğuyla uyumuna da dikkat etmelisiniz. Ürünün şık bir kullanım deneyimi sağlaması için her iki yanda da belli ölçüde sarkma yapması gerekir.
 • Masa türüne bağlı olarak ideal runner örtü tipi farklılık gösterir. Nitekim kare ve dikdörtgen masalar için genellikle ince ve uzun runnerları tercih edebilirsiniz. Oysa yuvarlak masalar için çapraz runner setleri daha iyi bir seçimdir. 
 • Sarkma uzunluğu konusunda 10 ile 20 cm arasında bir tercihte bulunabilirsiniz. Ancak bu konuda kesin bir kural olmadığını unutmamalısınız.
 • Runner tercihlerinde kişisel seçimler ön plandadır. Satın alacağınız ürünün genel tarzınızla uyumlu olmasını tercih etmelisiniz. Masanın bulunduğu ortamdaki desen ve renk tercihleri de bu bağlamda önemli kriterlerdir. 
 • Satın alacağınız runnerın temizleme kolaylığına da dikkat etmelisiniz. Makinede yıkanabilen ve leke tutmayan özellikteki kumaşlar runner alımında daha isabetli bir seçimdir. 

İnternetten Runner Masa Örtüsü Siparişi Nasıl Verilir?

Runner örtüsü satın almak için online kanallar perakendeye oranla daha geniş olanaklara sahip. Siz de eğer mağaza mağaza dolaşıp runner örtüsü bakmak yerine internetten sipariş vermek istiyorsanız aslında alışverişinizi çok daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sürecin temel adımları kısaca şu şekildedir: 

1. Adım: Satış Kanalı Seçimi 

İnternetten runner örtü siparişi için ilk olarak satış kanalı seçimi gerçekleştirmelisiniz. Ev dekorasyonu ve tekstil alanında güvenilir firmaların satış kanallarını ziyaret ederseniz bu konuda isabetli bir seçim yapmış olursunuz. 

2. Adım: İnternet Sitesine Üyelik 

İnternet üzerinden alışveriş yaparken üyeli veya üyeliksiz alışveriş seçeneklerinden yararlanmak mümkün. Fakat üyeli alışveriş seçenekleri her zaman için daha isabetli bir seçimdir. Bu sayede alışveriş süreçlerinizin takibi kolaylaşır. Aynı zamanda da ilave avantajlar elde edersiniz. 

3. Adım: Ürünü Sepete Ekleme ve Onay

Tarzınıza ve bütçenize en uygun runner çeşidini seçtikten sonra internet üzerinden sipariş işleminizi oluşturmak için ürünü öncelikle sepetinize eklemeniz gerek. Ardından sepetinizi onaylayın.

4. Adım: Kargo Bilgilerini Girme 

Sepetinizi onayladıktan sonra ürünün gönderim adresini girmeniz gerek. Bu aşamada kargo ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz girmeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ürün gönderimi sırasında sorunlarla karşılaşırsınız. 

5. Adım: Ödeme ve Onay 

İnternetten runner siparişi vermenin son adımı ödeme işlemini gerçekleştirmektir. Bu aşamada havale, EFT veya kredi kartıyla ödeme gibi farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Online alışverişte en çok kredi kartıyla ödeme seçeneği değerlendirilmekte. Dilerseniz banka kartınızla da ödeme yapabilirsiniz. İşleminizi onayladıktan sonra siparişiniz en kısa sürede adresinize gönderilmek üzere kargoya teslim edilir.

Yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Etulle olarak runner çeşitlerinde geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Keten efektli elyaf kumaştan ürettiğimiz nakışlı runner çeşitleri bugüne kadar pek çok kullanıcının yemek odası dekorasyonuna renk kattı. Farklı dekorasyon stillerine uygun ve bütçe dostu runner örtülerimiz arasından siz de dilediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Ürünlerimizi incelemek için Amerikan Servis sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK