Şimdi İletişime Geçin!

Ürünlerimizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayabilirsiniz 0531 222 2717

PERDELERDE %70 İNDİRİM
SON FIRSATLAR

Dekoratif Puf Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekoratif puf çeşitleri ev dekorasyonunda en şık ve en kullanışlı öğelerden biridir. Farklı renk ve çeşitlerde dekoratif puflarla yaşam alanlarınıza estetik dokunuşlar yapabilirsiniz. Kare, silindir, dikdörtgen veya yuvarlak puf çeşitleri oturma odası, salon veya yatak odası dekorasyonunda en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Odanın dekorasyon stiliyle uyumlu ve kaliteli puf çeşitlerini uzun yıllar kullanabilirsiniz. Peki bu ürünleri satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler konulu bu yazımızda bunları merak edenler için faydalı bilgiler paylaşacağız.

Mekanın Türü ve Özellikleri

Dekoratif pufları günümüzde farklı pek çok ortamda görmek mümkün. Özellikle ev dekorasyon seçenekleri söz konusu olduğunda bu ürünlerde çeşitlilik artıyor. Ancak her üründe olduğu gibi dekoratif puf satın almadan önce de bazı konulara dikkat etmekte yarar var. Bunlardan biri mekanın türü ve özellikleridir. Nitekim oturma odası için uygun puf çeşitleri ile yatak odası puf çeşitleri birbirinden farklıdır. Ayrıca çocuk odaları için de farklı puf çeşitleri vardır. Üründe mekan türüne uygun özellikler yoksa ortamda şık bir görüntü oluşmaz. Dolayısıyla puf satın almadan önce ilk olarak bu ürünü nerede kullanacağınızı netleştirmelisiniz.

Mekan özellikleri bakımından en önemli konulardan biri de mekanın genişliğidir. İster oturma odası veya salon olsun isterseniz yatak odası için puf çeşitlerinde mekan genişliğine dikkat etmelisiniz. Puf seçiminizi doğru yaparsanız mekanı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Bu nedenle özellikle küçük mekanlar için dekoratif puf satın alma sürecinde dikkatli olmalısınız. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu gibi konular kritik önemdedir. 

Gereğinden fazla büyük ebattaki ürünler mekanı olduğundan daha küçük gösterir. Bu yüzden iyi bir seçim değildir. Geniş mekanlarda küçük puf çeşitleri ise genişlik algısını daha da artırır. Bu da mekanı olduğundan daha büyük gösterir. Ürünün boyutu, rengi, malzemesi ve diğer özellikleri mekana ne kadar uygun olursa ortaya o kadar güzel bir görüntü çıkar.

Dekorasyon Stili

Piyasada farklı dekorasyon stillerine uygun birbirinden güzel puf çeşitleri mevcut. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında dekorasyon stiline de mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer minimalist stilden hoşlanıyorsanız sade ve basit tasarımlar sizin için iyi bir seçimdir. Modern tarzdaki dekorasyon stili için modüler puf çeşitleri daha uygundur. Bohem dekorasyon tarzına uygun puf çeşitleri renkli ve oldukça desenlidir. Bu tarz ürünlerde kültürel motifler de sıkça yer alır. Bu tarz puflar kullanıcısının özgür ruhunu yansıtır.

Dekorasyon stiliniz rustik stilden yanaysa ahşap veya toprak renginde puf çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Country tarzı tercih ediyorsanız desenli tekstil kumaşları daha iyi bir seçimdir. Çiçek desenli yuvarlak veya kare puflar bu stil tarzı için daha uygundur. Retro dekorasyon tarzı için eski tip puf tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Silindir, deri ve kumaş puflar retro ev dekorasyonu için uygun ürünlerdir. Eklektik stilde bir dekorasyon tercihiniz varsa bu durumda farklı stil özelliklerini kombinleyerek yaşam alanınıza kendi zevkinizi yansıtabilirsiniz.

Puf Boyutu ve Şekli

Piyasada farklı boyut ve şekillerde birçok dekoratif puf modeli bulmak mümkün. Kullanım alanınız ve dekorasyon tercihiniz ne olursa olsun dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ürünün boyutu ve şekline de mutlaka dikkat etmelisiniz. Nitekim puf çeşitlerinde yükseklik en önemli kriterlerden biridir. Çünkü kullanıcının rahat şekilde oturması için yüksekliğin yeterli olması gerekir. Bu konuda en çok 30 ile 45 cm arası tercih edilmekte. Yuvarlak puf çeşitleri söz konusu olduğunda ise yüksekliğin yanı sıra çap genişliği de önemli bir kriterdir. Bu konuda ise genellikle 30 ile 60 cm arası daha fazla talep görüyor.

Bu bağlamda ürünün şekli de önemlidir. Nitekim bazı puf modelleri kare veya dikdörtgen şeklindedir. Bazıları ise oval şekildedir. Dekorasyon stilinizde keskin hatları tercih ediyorsanız kare ve dikdörtgen puflar sizin için iyi bir seçimdir. Yuvarlak veya oval hatları kullanıyorsanız bu özellikteki dekoratif puf modellerini tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında puf boyutu ve şekli de en az diğer kriterler kadar önemlidir.

Renk ve Desen Uyumu

İç ve dış mekan dekorasyonunda renk ve desen uyumu önemli bir konudur. Gerçekleştireceğiniz dekorasyon uygulamaları bu uyumu sağladığı ölçüde başarılı olacaktır. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında renk ve desen uyumunu sağlamak için seçici olmanızda yarar var. Yaşam alanınızda hangi renkleri tercih ediyorsanız puf renginizin de bu renklerle uyumlu olması gerekir. Uyumsuz renkler gözü yorar, mekanın enerjisini düşürür, ortamdaki kişileri psikolojik açıdan huzursuz eder.

Renk uyumunda olduğu gibi desen uyumu da dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında önemli bir konudur. Yaşam alanınızda kullandığınız koltuk ve perde ile halı desenleriniz ne kadar uyumluysa satın alacağınız dekoratif pufun da aynı ölçüde uyumlu olması gerekir. Böylelikle hiçbir obje gözü yormaz, enerjinizi düşürmez. Pufunuzu yerleştirmek konusunda da sorun yaşamazsınız. Hatta birden fazla puf kullanarak farklı oturma alanları veya düzenleri oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla dekoratif puf satın almadan önce odanızın renk şemasını ve desen uyumunu mutlaka dikkate almalısınız.

Kalite ve Dayanıklılık

Piyasada farklı kalite ve dayanıklılık özelliğine sahip pek çok puf çeşidi mevcut. Eğer iyi kalitede bir ürün satın alırsanız bu ürünü uzun yıllar ilk günkü kalite ve konforuyla kullanabilirsiniz. Kalitesiz ürünler ise kısa sürede deforme olur. Bu yüzden iyi bir kullanım deneyimi sağlamaz. Bu bağlamda ürünün kumaş çeşidine ve bileşimine özellikle dikkat etmelisiniz. Piyasada pamuk, keten veya kadife puf en çok ilgi gören puf çeşitleridir. Ancak bunların kalite özellikleri aynı değildir. Ayrıca polyester, mikrofiber, suni deri gibi farklı materyaller de dekoratif puf imalatında sıkça kullanılır. Fakat bu malzemelerin de kalite özellikleri aynı değildir.

Diğer taraftan, puf çeşitlerinde dayanıklılık bakımından dikiş özellikleri, iskelet sistemi ve malzeme türü de önemli kriterlerdir. Sağlam dikişli puflar kolay kolay yırtılma yapmaz. Bu durum özellikle çocuk odası için puf siparişi verirken kritik önemdedir. İskelet sistemi güçlü pufların taşıma kapasiteleri yüksektir. Bu da ürünü daha dayanıklı hale getirir. Satın alacağınız pufu eğer kalabalık bir ortamda kullanacaksanız iskelet sistemi güçlü ürünleri tercih etmelisiniz. Hem iskeleti hem de kumaşı kaliteli ve dayanıklı ürünler daha uzun ömürlüdür. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bunları unutmamalısınız. 

İç Dolgu Malzemesinin Kalitesi 

Dekoratif puflarda kullanılan iç dolgu malzemelerinin farklı pek çok çeşidi vardır. Bunlar arasında köpük ve elyaf en yaygın olanlarıdır. Özellikle poliüretan köpük, puf iç dolgu malzemesi çeşitleri arasında daha fazla tercih edilir. Bunun en önemli nedeni rahat bir oturma deneyimi sunmasıdır. Ancak poliüretan köpüklerde yoğunluk önemli bir kriterdir. Çünkü düşük yoğunluklu köpük kullanmak ürünün kalitesini düşürür. Yoğunluk arttıkça iç dolgu malzemesi daha kaliteli hale gelir.

Poliüretan köpüğün yanı sıra dekoratif puf çeşitlerinde iç dolgu malzemesi olarak elyaf, sentetik fiber, döşeme lifi, sünger, lateks gibi farklı pek çok materyalle karşılaşmak mümkün. Hatta bazı ürünlerde bu malzemelerin karışımları da kullanılmakta. Örneğin sentetik fiber karışımlı dekoratif puf çeşitleri daha yumuşak ve hafiftir. Döşeme lifleri puf yüzeyini daha sıcak ve konforlu hale getirir. Bu malzemeler özellikle pamuk, yün ve keten kumaşlarla mükemmel bir uyum içindedir. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu malzemelerin türlerine ve kalite özelliklerine de mutlaka dikkat etmelisiniz.

Ayak veya Taban Özellikleri

Dekoratif puf çeşitlerinin kumaşları ve iç dolguları kadar ayak veya taban özellikleri de farklıdır. Nitekim bazı puf çeşitleri ayaklıdır. Birçok dekorasyon stiliyle uyumlu bu ürünler en çok modern, retro ve vintage dekorasyon stillerinde tercih edilir. Modern puf çeşitleri üç veya dört ayaklı olabilir. Bazı puf çeşitlerinde ise kaymaz tabanlar mevcuttur. Bu ürünler ise en çok minimalist stil için uygundur. Dolayısıyla dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında ürünün ayak veya taban özelliklerine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu konuda karar vermeden önce yaşam alanınızda tercih ettiğiniz dekorasyon stiline uygunluğu gözetmenizde yarar var.

Kullanım Kolaylığı

Dekoratif puflar her ne kadar dekorasyon amaçlı olsa da kullanım sırasında da kolaylık sunmalı. Bu bağlamda konforlu puf çeşitleri dekorasyon için daha iyi bir seçimdir. Nitekim puf üzerinde otururken veya kalkarken kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Dolayısıyla ürünün yumuşaklık derecesi de dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında önemli bir konudur. Bu özellikteki puf çeşitleri hem kendiniz hem de aileniz ve misafirleriniz için daha konforlu bir kullanım deneyimi sağlar.

İşlevsellik

Dekoratif puf çeşitlerinin bazılarında saklama alanları mevcuttur. Bazı kullanım amaçları için bu alanlar önemli bir tercih nedeni olabilir. Özellikle küçük mekanlar için dekoratif puf çeşitleri çok daha işlevsel olabiliyor. Aynı şekilde çocuk odası için dekoratif puf çeşitleri arasında da bu ürünleri değerlendirebilirsiniz. Yaşam alanınızda ek saklama alanlarına ihtiyaç duyuyorsanız depolama alanı özelliğine sahip puflar sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bunu da akılda tutmanızda yarar var.

Temizlik Kolaylığı

Sık kirlenen ortamlarda temizlik kolaylığı dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında önemli bir kriterdir. Özellikle salon veya oturma odası için dekoratif puf siparişi verirken bu noktaya dikkat etmelisiniz. Zor temizlenen ürünler yerine uygun kumaş türlerini seçerseniz ürünü kullanmanız kolaylaşır. Bu bağlamda örneğin polyester, akrilik ve benzeri kumaşlar daha kolay temizlendiği için daha iyi bir seçimdir. Baskılı puf çeşitleri de bu bağlamda daha iyi bir seçimdir. Leke tutmayan kumaşlar her zaman için daha kullanışlıdır. Puf üzerinde ayrıca yıkanabilir koruyucu kılıf olması da önemli bir tercih nedenidir.

Taşıma Kolaylığı

Dekoratif puf çeşitleri mekan içindeki farklı dekorasyon uygulamaları içinde yer değiştirebilen ürünlerdir. Eğer taşıması kolay bir puf çeşidi satın alırsanız bu tür düzenlemeler sırasında herhangi bir zorluk çekmezsiniz. Hafif puflar kolay taşındığı için bel bölgesinde herhangi bir risk yaratmaz. Bu bağlamda ürünün ağırlığına da dikkat etmelisiniz. Fazla ağır puflar ne kadar şık bir görüntü sunarsa sunsun taşıma sırasında iyi bir deneyim sağlamaz. Birden fazla puf kullanarak oluşturacağınız oturma düzenleri için mutlaka hafif pufları tercih etmelisiniz. Ayrıca katlanabilir puflar da taşıma kolaylığı açısından iyi bir seçim olabilir. 

Fiyat Karşılaştırması

Piyasada dekoratif puf fiyatları konusunda da geniş bir çeşitlilik söz konusu. Ürünlerde kullanılan malzemenin türü, özellikleri ve kalitesi fiyat farklılaşmasına yol açıyor. Ayrıca işçilik ve marka değeri de eklenince dekoratif puf fiyatları değişkenlik göstermekte. Bu bağlamda en doğru kararı almak için kesinlikle acele etmemelisiniz. Farklı kanallarda dekoratif puf fiyatlarını öğrenerek karşılaştırma yapmalısınız. Böylelikle tarzınıza ve bütçenize en uygun ürünleri daha kolay seçebilirsiniz. Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu konuda aceleci davranmamalısınız. 

Diğer taraftan fiyatlar konusunda herhangi bir önyargı içinde de olmamalısınız. Bir ürünün fiyatının yüksek olması kaliteli olduğunu göstermez. Düşük fiyatlı ürünler ise kalitesiz anlamına gelmez. Nitekim üretici firmanın veya satış kanalının uyguladığı fiyat politikalarına göre ürün fiyatları değişir. İndirimli fiyatlar ve kampanyalar sayesinde kaliteli pek çok puf çeşidini daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Bu konuda iyi bir araştırma yaparsanız en kaliteli ve en ucuz dekoratif puf nereden alınır konusunda herhangi bir tereddüt yaşamazsınız. 

Çocuk ve Evcil Hayvan Dostu Ürünler

Evinizde çocuk veya evcil hayvan varsa dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu konuya da dikkat etmelisiniz. Yeterince dayanıklı ve kolay temizlenebilen ürünler bu bağlamda daha iyi bir seçimdir. Aksi durumda ürününüz kolay kir tutar ve mekanda istediğiniz etkiyi yaratmaz. Ürünlerde ayrıca alerjenlere karşı hassas malzemelerin olması da önemli bir tercih nedenidir. Bu tür kumaşlar daha sağlıklı bir kullanım deneyimi sağlar. 

Güvenilir Satış Kanalları

Dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında güvenilir satış kanalları da önemli bir tercih nedenidir. Her alanda olduğu gibi dekorasyon alanında da merdiven altı diye tabir edilen işletmeler mevcut. Kalitesiz ve sağlığa zararlı kumaşlar ve hammaddeler kullanan bu kanallardan alışveriş yapmak birçok sorun yaşamanıza neden olur. Oysa güvenilir satış kanallarını tercih etmeniz hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından daha faydalıdır. Alanında uzun yıllardır hizmet veren köklü kurumları tercih ederseniz dekoratif puf siparişi verme işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

Kullanıcı Yorumları ve Satış Rakamları

Alışveriş yapmak için online kanalları tercih ediyorsanız kullanıcı yorumları ile satış rakamları da tercihleriniz için önemli veriler sağlayacaktır. Ürünleri daha önce kullanan kişilerin yaptıkları yorumlar, ürün bilgilerine oranla daha faydalı veriler sağlayabilir. Ürünün bir bakıma test sonucunu gösteren bu yorumlar, tercihlerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayabilir. Aynı şekilde, online satış kanallarındaki ürün filtrelerini kullanarak en çok satan ürünleri kolayca görüntülemeniz mümkün. Bu verileri de dekoratif puf alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında değerlendirebilirsiniz. 

En Kaliteli ve En Hesaplı Dekoratif Puf Çeşitleri Etulle'de! 

Ev dekorasyonu için puf tercihiniz ne yönde olursa olsun, internet üzerinden dekoratif puf siparişi vermeden önce ürünlerimizi incelemenizi özellikle tavsiye ederiz. Dekoratif puf çeşitlerinde birbirinden güzel ürün seçeneklerine sahip Etulle'de her zevke uygun bir puf çeşidi mevcut. Tarzınıza ve bütçenize en uygun ürünlere kolayca ulaşmak için sitemizde Puf sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Veya arama çubuğu ile filtre seçeneklerinden de yararlanarak istediğiniz puf çeşidine kolayca ulaşabilirsiniz.

© 2020 Etulle Perde Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.

YUKARI ÇIK